Tüketici elektroniği ve kişisel bilgisayarlar tasarlayan, geliştiren ve satan Amerikan çok uluslu şirket Apple, geçtiğimiz ekim ayında duyurusunu yaptığı yeni MacBook serisinde bulunacağını söylediği Touch Bar‘la kullanıcılarının dikkatini üzerine çekmeyi başarmıştı ancak sunulan bu yeni özellik, bazı kullanıcıları memnun ederken bazı kullanıcıların ise eleştirilerine maruz kaldı.

Teknolojik gelişmelerin hayatımızda daha fazla yer edinmesi birçok alanda sunduğu kolaylık sayesinde işlerimizi kolaylaştırırken bazı durumlarda ise aşılamaz bir engel teşkil ediyor. Bunun en büyük örneği ise Amerika Birleşik Devletleri‘nde yaşanan yasakla karşımıza çıkıyor.

Yurt dışındaki bazı üniversitelerin bilgisayar üzerinden sınav gerçekleştirmesi ve buna müsaade etmesi sonucu Amerika Birleşik Devletleri‘nde eğitimini sürdüren hukuk öğrencileri, sunulan bu imkan dahilinde kişisel bilgisayarlarını yanlarında getirebiliyorlar. Ancak baro sınavına girecek hukuk öğrencileri bu sene oldukça ilginç bir yasakla karşı karşıya kaldı.

Getirilen yasağın ardından öğrenciler sınava MacBook Pro’larında bulunan Touch Bar özelliğini devre dışı bırakmadan kabul edilmeyecek. Yapılan resmi açıklamayla birlikte Touch Bar‘ın bünyesinde barındırdığı sistemle sınavın bütünlüğünün riske atılacağı belirtildi. Şubat ayında gerçekleştirilecek olan baro sınavı ekstra güvenlik önlemleriyle gerçekleştirilecek ve bilgisayar uzmanları tarafından sınava MacBook Pro ile gelen öğrencilerin Touch Bar özelliğini devre dışı bırakıp bırakmadıkları kontrol edilecek.

Bu yasak eyaletler arasında da farklılık gösteriyor. New York ve Colorado eyaletlerinde bu tarz bir önlem almaktansa öğrencilerin Touch Bar özellikli MacBook Pro‘lar ile sınava gelmeleri tamamen yasaklandı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap