Amerika Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Suudi Arabistan ile daha önce duyurulan 1.4 milyar dolarlık ordu eğitimi ve ekipmanı için anlaşma sağlandığını açıkladı.

Geçtiğimiz ay, Amerikan başkanı Donald Trump ve Suudi Arabistan Kralı Salman arasında gerçekleşen iki günlük görüşme sonrasında karara varılan anlaşma dahilinde ordu ekipmanları ve eğitimi üzerinde geniş bir yelpazede hizmet sunulacak.

Trump’ın damadı Jared Kushner’ın da dahil olduğu anlaşmada, gelecek 10 sene içerisinde ise Suudi Arabistan’a 110 milyar dolar değerinde savuna altyapısı sağlayacak. Buna dahil olarak tank, savaş uçağı ve savaş gemisi satışı gerçekleşecek.

Askerlere İngilizce eğitimi verilecek

Anlaşmanın iki büyük satış kapsamında gerçekleşiyor. Birincisi, Suudi hava kuvvetlerine askeri eğitim sağlanacak ve Suudi Arabistan’ın sınır güvenliğini sağlamlaştırmak için radar sistemi kurulacak. Pentagon’a göre, radar sistemi gelecek hedeflenmiş roketleri tespit edip savunma geliştirebilecek.

Anlaşmanın maddi boyutu 662 milyon dolarlık bir bütçe ile; roket, havan topu, ağır silahlar, mermi, askeri vesait ve teknik destek gibi araçlar üzerinde yoğunlaşılacak. Kalan 750 milyon dolar ise eğitim programında, askeri eğitim masrafları ve uçuş talim programlarına ayrılacak. Bununla birlikte, İngilizce eğitimiyle birlikte sivil kayıpların düşürülmesine odaklanılacak.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap