YouTube günümüz dünyasının içerik üretme platformlarından en çok tercih edilenlerinden. Haliyle kullanıcıların yoğun bir şekilde içerik ürettiği ve para kazandığı da bir site. YouTube’de içerik üreticisi olan Selman Kahya kendisi gibi silikon vadisinde çalışan Türklere ulaşarak içerikler üretiyor.  Uber şirketinde çalışan Yahya, kanalında Amerika’da yaşamdan ve iş hayatından bahseden videolar yüklüyor.

Geçen ay Apple’nin iPhone ekibinde çalışan makine mühendisi olan Mert Onay’la videolu bir söyleşi yayınladı. Bu söyleşiden bahsetmek yararlı olacaktır çünkü Apple’de çalışmak isteyenler ya da yurtdışında çalışmak isteyen gençler var ve nereden başlayacaklarını bilmiyorlar. Kısaca Mert Onay’dan bahsedecek olursak; 1987 doğumlu olan Onay evli ve iki çocuk babası. 2009 yılında Uludağ Üniversitesi’nden mezun olmuş. Ardından yurtdışına çıkıp master yapma kararı alarak Amerika’ya gitmiş. Amerika’da yaşamın zor olduğundan da bahseden Onay 2011 yılında master’i bitirip iş hayatına atılmak istemiş ancak atılamamış. Toplamda üç iş değiştirmiş ve şu an bulunduğu Apple’ye seçilmiş.

Makine mühendisleri yılda 140 bin dolar alıyor 

İş mülakatlarının şirketten şirkete değiştiğinden bahseden Mert makine mühendislerinin büyük şirketlerde 100 bin dolar ila 140 bin dolar maaş ile çalıştıklarından bahsediyor. Bu maaş çok yüksek gibi görülebilir ancak yaşanılan şehrin hızlı ve pahalı yaşamı masraflarında yüksek olmasına neden oluyor. Türkiye’de sınav odaklı bir sisteminin olmasını da eleştiren Onay Amerika’da kişilerin pratik üzerine odaklı ödevlerle öğrencilerin bilgilerinin desteklenmesiyle iş hayatında nelerle karışılacaklarının üzerinde durulduğunda bireylerin daha başarılı olduğunu vurguluyor.

Gençlere önerileri ise İngilizceyi Türkiye’de halledip öyle yurtdışına açılmak. Çünkü böyle olduğu zaman dil sıkıntısı yaşanmıyor ve istek odaklı bir iş üzerine hayat kurulabiliyor. Başarısızlığın hiç kimseyi yıldırmaması gerektiğini söyleyen Mert Onay kendi başına gelen bir hikayeden bahsediyor: “ Master programı bitince bir yıl boyunca Üniversite’de ücret almadan araştırma görevlisi olarak çalıştım. Ancak daha sonra başvuru yaptığım bir şirket olan Flextronics’den geri dönüş aldım ve orada işe başladım. “ diyen Onay ardından Apple’den kabul maili ile yılmadan çalışmasının meyvelerini almış.

Halen Apple’de makine mühendisi olarak çalışıyor ve işinin en keyifli yönünün esnek çalışma saatleri ile sürekli seyahat etmesi olduğunu söylüyor.  Sonuçta sevdiğiniz işi yaptığınızda sizin karşınızda duran şey: başarıdır. En önemli tavsiyeyi ise yapacağınız işi sevin, deneyin, denemekten başarısız olmaktan korkmayın, yılmayın diyerek bitiriyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap