2016’da, Amazon Seattle,Washington’da eski bir motel satın aldı ve onu evsizler için geçici bir sığınağa dönüştürdü. Ekim 2017’e kadar geçerli kontratın bitiminde, bina yıkılarak yerine Amazon ofis kuleleri dikilecek.

Amazon sığınağı kalıcı bir ev haline dönüştürmek istiyor. 10 Mayıs’ta, şirket altı katlı ofislerden birinin yarısını Mary’s Place ismiyle sığınak olarak ayıracağını duyurdu. Kulelerin inşaatı bu sonbahar başlayacak ve 2020 yılına kadar bitmesi hedefleniyor. Yeni sığınak yapılana kadar ise orada yaşayanların yakındaki bir başka sığınağa geçici olarak yerleştirilmesi planlanıyor.

Onlarca milyon dolara mal olan proje, Amazon’un en hayırsever girişimlerinden biri. Şirketin CEO’su, Jeff Bezos da Mary’s Place projesine 1 milyon dolar yatırım yaptı.

Mevcut sığınak, her biri banyo ve duş bulunan 60 odadan oluşuyor ve 200 kadar insana ev sahipliği yapıyor. Yeni yer ise biraz daha büyük ve 47.000 metrekareden oluşuyor olacak. Şu an uygulamadaki sistemde olduğu gibi, kira ve ek masraflar bedava olacak, ancak sığınak sakinlerinin konut hedeflerine uyması gerekiyor. Bunlar ise; iş başvuru formunu doldurmak, iş görüşmelerine katılmak, bir okula veya mesleki eğitim programına dahil olmak.

Seattle, şehrin valisinin 2015’te olağanüstü hal ilan etmesine sebep olan bir “evsizlik krizi“nden muzdarip. Seattle’nin King Country bölgesinde 10.000’den fazla evsiz var ve bunların 4.000’den fazlası sokaklarda yaşıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap