Fed’in enflasyon hedefine ulaşamaması şu sıralarda ekonomistleri hayli meşgul ediyor. Capital Economics de bu konuyu mercek altına alıp nedenlerini araştırmaya başladı.

Capital Economics'in ABD Başekonomisti Paul Ashworth "Fed'in enflasyon hedefine ulaşamamasının sorumlusu Amazon mu?" başlığıyla bir raporda yayınladı.

Raporda, hızla büyüyen e-ticaretin perakende sektörünü kökten etkilediğini vurgulayan Ashworth, e-ticaretin fiziksel mağaza maliyetlerini ortadan kaldırarak verimliliği artırdığına işaret etti.

Ashworth, perakende sektöründe artan verimliliğin, tüketicilere daha düşük fiyatlar şeklinde yansıdığını anlatırken, şunları kaydetti:

"E-ticaretin toplam perakende satışlar içindeki payı halen sadece yüzde 8,4. Spesifik olarak Amazon'a baktığımızda son dönemdeki performansının etkileyici olduğunu görüyoruz. Buna karşın, Amazon'un ABD perakende piyasasındaki payı geleneksel perakendicilere kıyasla hala düşük. Yıllar süren güçlü büyümeye rağmen Amazon'un gelirleri Walmart'ın gelirlerinin yüzde 20'sinde kalıyor."

Bu nedenle, enflasyondaki zayıflığı, e-ticaretteki yükselişe bağlamanın doğru olmayacağının altını çizen Ashworth, "Bu yıl çekirdek enflasyondaki düşüş esas olarak geçici faktörlerden kaynaklandı. Gelecek yıl geçici faktörlerin etkisinin geçmesi ve dolardaki zayıflamayla yükselecek. Bu nedenle, Fed'in faiz oranını aralıkta yeniden ve gelecek yıl 4 kez artırmasını bekliyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Son dönemde aralarında Chicago Fed Başkanı Charles Evan'ın da bulunduğu bazı ekonomistler, e-ticaretteki artışın enflasyonu baskılayan faktörler arasında yer alabileceğini iddia etmişti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap