Her canlı türünde beslenme, hayati önem taşıyan sayılı şeylerden. Yanlış beslenme, kedilerinizin hasta olmasına hatta ölmesine sebebiyet verebilir.

İnsanın tükürüğünde bulunan amilaz enzimi kedilere yok. Bu yüzden kedilerinizi karbonhidratlı gıdalarla beslerseniz, kedileriniz amilaz enzimi salgılamadığı için karbonhidratları parçalayamaz bu nedenle diş çürümesine yol açar.

Aşırı diş kaybı sonucu kediler düzgün beslenemediği için sağlık sorunu yaşaması kaçınılmazdır.

Karbonhidrat ağırlıklı beslenmesinden ve hareketsizlikten dolayı kedilerde obezite sıklıkla görülmektedir. Obezite her ne kadar tek başına bir hastalık olsa bile, birçok hastalığa da kapı açmakta.

Düşük proteinli diyetlerle beslenen kedilerde "taurin" eksikliği görülmektedir. Bu hastalık nedeniyle de kedilerde birçok metabolik bozukluk oluşabilir.

Eğer kedinize fazla çiğ ciğer veriyorsanız, artık bunu kesmenin zamanı geldi; çünkü çiğ ciğer yemek kedilerde A vitamini fazlalığına sebep oluyor. Vitamin eksikliği kadar vitamin fazlalığı da bir sorundur. Eğer kedinize ciğer verecekseniz, iyice pişirin.

Birçok kedi artık kuru mama ile besleniyor; ancak kuru mamanın yanında su tüketimi yetersiz ise kedinizin üriner sisteminde sorunlar baş göstermeye başlayabilir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap