Dünyanın en güvenli yatırımı olarak gösterilen ‘ABD Hazine Tahvilleri’nin artık bu özelliğini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu iddia edildi.

Finans sitesi MarketWatch’ta yer alan bir köşe yazısında, ABD Hazine Tahvili yatırımlarının en güvenli yatırım olma özelliğini kaybetmeye başladığına işaret edildi.

ABD ekonomisinin dünyanın bir numaralı ekonomisi ve güçlü duruşu nedeniyle ABD Hazine Tahvilleri’ne yatırım yapmak her zaman en güvenli yatırımlardan biri olarak gösterilir. Ancak artık bu özellik kayboluyor.

Bu değerlendirmenin nedeni ne?

Köşe yazısına göre bu yatırımın artık dünyanın en güvenli yatırımı özelliğini kaybetmesindeki en büyük etken ödenen faizin düşmesi. Analistlere göre; bu kağıtları alan kişilere ödenen faizin düşmesi bu piyasadaki çılgınlıkta sonun başlangıcı anlamına geliyor.

Uzmanlar bu durumun her zamanki gibi sıradan kişilerin cebinden paranın çıkması anlamına geleceğine işaret ediyor.

Tarihin en düşük seviyesi

ABD’de on yıllık Hazine Tahvili’nin faizi yüzde 1,6 seviyesine geriledi. Uzmanlar bu oranın 10 yıllık Hazine Tahvili için tarihin en düşük getiri seviyesi olarak kabul ediliyor.

Köşe yazısında ABD’de Büyük Buhran zamanlarında yani ABD ekonomisinin çökme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı zamanlarda hatta İkinci Dünya Savaşı zamanındaki panikte bile on yıllık kağıtların getirisinin bu kadar gerilemediğine işaret edildi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap