Amerikalı gitarist ve kompozitör Jason Eli Becker, henüz 16 yaşlarındayken Cacophony adlı grubu Marty Freidman‘la kurduktan sonra 18 yaşında ilk albümleri olan Speed Metal Symphony (1987) ve Go Off! (1988)adlı çalışmalarla başarılı ve parlak bir kariyerin de kapılarını araladı.

Kendine has gitar tekniğiyle dünyanın önde gelen gitaristleri arasında gösterilen Jason Becker‘in, ALS hastalığına yakalanmasının ardından vücudunun hiçbir uzvunu kullanamaması başarılı sanatçıyı yıldırmadı. 

Jason Becker 1988′ de çıkardığı Perpetual Burn albümü ile virtüözitesinden ilk olarak söz ettirmeyi başardı ve özellikle gitar üzerinde kullanılan sweep tekniğindeki ustalığıyla adını rock tarihine yazdırdı.

Neo-Klasik gitarisler gibi Jason Becker’de ünlü keman virtüözü Niccolo Paganini’ in eserleri üzerine çalışmış ve bu çalışmalarının sonucunda Paganini 5′ inci, 24′ üncü kapriçyosunu ve Mozart‘ın 25 senfonisini yeniden yorumlayarak elektro gitara uyarladı ve aynı dönemlerde yakalandığı ALS olarak bilinen, sinirler üzerinden kasların çalışmasını etkileyen bir hastalığa yakalandı.

Teşhisin konulmasının ardından 3-5 yıl ömür biçilen Jason Becker, hastalığın sonucu olarak önce topallamaya başladı; ardından da yürüme, konuşma yetilerini kaybetti. Bütün bu gelişmelerin ardından sadece gözlerini hareket ettirebilen ünlü gitarist bütün bu yaşananlara rağmen beste yapmaktan vazgeçmedi ve  kendisi için özel olarak tasarlanmış bilgisayar sistemi onun göz hareketlerini algılayarak beste yapmasına imkân verecek şekilde geliştirildi.

Bestelerine hastalığında da devam eden Jason Becker, ALS hastalığına yakalandıktan sonra gözleriyle hazırladığı bestesi  “End of the Beginning” şarkısıyla adından sıkça söz ettirdi. Hazırladığı parçada gitarları Becker‘in yakın arkadaşı olan Michael Lee Firkins çaldı.

İşte sanatçının kendisi için geliştirilen bilgisayarla bestelediği “End of the Beginning” adlı çalışma;


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap