Bir yerden başka bir yere götürülmesi gerekilen şeylerin taşımacılığında kamyonlara güveniriz ancak bu araçlar havayı fazla kirletiyor. Bundan ötürü Siemens ve Almanya, Hesse yönetimi otobanda 10 kilometrelik bir elektrikli şerit oluşturmak için işbirliği yaptılar. Hibrit kamyonlar bu elektrik hatlarına bağlanarak bu yolda ilerledikleri sürece sürekli şarj olur bir şekilde yalnızca elektrik gücü kullanarak yolculuk yapıyor ardından eOtobandan ayrılmalarıyla birlikte dizel gücünü kullanmaya devam ediyorlar.

Siemens eOtobanı verimler karşılaştırıldığında alışılageldik yakıtlar ile sürüşe karşılık büyük araçların enerji efektivitelerini ikiye katlayabilir. Daha da ötesi otoban projesinin dizaynı her kamyonun bu sisteme monte olabilmesine izin veriyor ve sistem, halihazırda kullanımda olan yolun üzerine yapılabiliyor. Otonomlar ve elektrikli kamyonların bu iş kolundaki yükselişi ile birlikte büyük araçların emisyonlarında büyük bir değişiklik görülebilir.

Global nakliyenin 30 yıl içerisinde yüzde 200 artış göstermesi beklenirken eğer küresel ısınmanın önüne geçmek istiyorsak bu artışla birlikte gelebilecek ve nakliyelerin emisyon değerleriyle yaratabileceği kirliliği durdurmanın yollarını bulmak durumundayız. Siemens'e göre eOtoban bunu gerçekleştirmek için zekice bir yol çünkü diğer araçların da yolu kullanma kapasitelerini etkilemiyor. İlk eOtoban sistemi geçtiğimiz sene Stockholm'de açıldı ve Siemens halen Kaliforniya'daki testlerine devam etmekte.

Kaynak: Inhabitat


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap