Almanya’da özel hayatı hedef alan yeni bir yasanın hizmete girmesi için düğmeye basıldı.

Almanya’daki yetkililer, özel mesajlaşma uygulamalarını hedef alan yeni bir yasayı meclisten geçirmeye hazırlanıyor. İç işleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Eylülden önceki ulusal seçimlerden önce yasanın geçirilmesini planlandığı ifade edildi.

Merkezi hükümette yer alan bakanların yaptığı açıklama ile Whatsapp ve Signal gibi şifrelenmiş mesaj servisleri, teröristlerin ve suçluların kolayca yazışabilmesini sağladığı için sorun teşkil ettiklerini belirtti.

Fransa, İngiltere ve Almanya’da gerçekleşen saldırıların ardından Avrupa hükümetleri şüphelileri gözetlemek için ek yöntemler aramaya başlamıştı. İngiltere daha önce mesajlaşmaları okumak için hazırladığı bir yasa tasarısını meclisten geçirmek istemişti.

Almanya’nın teklifinde ise gözetimi sıkılaştırmak için iletişim kaynaklarını daha sıkı denetlemek yer alıyor. Buna göre telefonlara yeni bir yazılım yüklenerek mesajlaşmaların şifrelenmeden önce okunabilmeleri sağlanıyor.

Avusturya da aynı şekilde mesajlaşmaların takibini kolaylaştırmak için kamera ağını geliştirmeyi ve araç plakalarının kolayca algılanmasını sağlamak için yeni bir ekipman kurulmasını hedefliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap