Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, İncirlik Üssü‘nden çekileceklerini açıkladı.

Die Welt gazetesine konuşan Gabriel, “Çekilme bu hafta ya da gelecek hafta” dedi. Gabriel, “İç meselelerden ötürü böyle bir karar aldık” diye ekledi.

Dün Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşen Gabriel, iki ülke arasındaki İncirlik krizini çözmeyi başaramadı. Gabriel, sorunun çözülmemesi durumunda Alman askerlerin İncirlik’ten çekilmesi gerekeceğini ifade etmişti.

Çavuşoğlu, Alman milletvekillerinin İncirlik‘i ziyaret edemeyeceklerini ancak Konya‘daki NATO üssünü ziyaret edebileceklerini belirtmişti. Çavuşoğlu, “İleride şartlar oluşur, ortak adımlar atılırsa, İncirlik de mümkün olabilir” diyerek, şu anda şartların Alman heyetin ziyareti için uygun olmadığının altını çizmişti.

Öte yandan Almanya Savunma Bakanı Ursula Von Der Leyen, yaptığı açıklamada, çekilme kararının çarşamba günü, mecliste konuşularak karar alınacağını ifade etti. Alman bakan, İncirlik Üssü‘nün IŞİD‘e karşı mücadele için çok elverişli bir üs olduğunu ancak Ankara ile yaşanan kriz nedeniyle çekilmeye hazırlandıklarını kaydetti.

Beştepe’de gerçekleşen kabine toplantısının ardından hükümetten de açıklama geldi. Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş şu açıklamayı yaptı:

İncirlik bir Türk üssü, altını bir kere daha çizmek isterim. İncirlik’in yönetimi tamamen Türkiye’nin kontrolündedir. Dolayısıyla burada biz şimdilik, ortadaki bu meseleler dururken bir Alman heyetinin İncirlik Üssü’ne gelmesinin doğru olmadığını düşünüyoruz. Bu tabii kendi kararlarıdır, bundan sonra İncirlik Üssü’nden çekilip çekilmeme kararı tamamıyla Almanya’nın tek taraflı olarak alacağı bir karardır. O karara bizim söyleyecek bir şeyimiz yok.

Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap