Tamamladığı rüzgar enerjisi santrallerini 2012’de Aydın Doğan’a 240 milyon euro’ya satan Ali Ağaoğlu, yeni rüzgar santralleri için 330 milyon liralık sözleşme imzaladı.

Türkiye’nin en büyük konut üreticilerinden olan Ali Ağaoğlu, bir dönem enerji sektöründe de önemli bir güce erişmişti. Daha çok rüzgar santrallerine yatırım yapan Ağaoğlu, Mersin ve Bandırma’da kurulu olan 147 MW kurulu güce sahip olan santrallerini 2012’de 240 milyon euro’ya Aydın Doğan’a satmıştı.

Ağaoğlu o dönemde yaptı açıklamada bu satışın enerji sektöründen tamamen çıktıkları anlamına gelmediğini sadece iyi bir fiyat yakalayınca yatırımlarını değerlendirdiğini söylemişti. Niyeti ise sektöre yenden yatırım yapmaktı.

Konut piyasasının oldukça durgun geçtiği 2016, Ali Ağaoğlu’nun enerji sektöründe döndüğü yıl oldu. “Oflu Trump” lakaplı iş adamının bu yıl enerji sektörüne yaptığı yatırım tutarı 700 milyon lirayı buldu. Ağaoğlu, sektördeki en büyük adımını ise dün attı. Ağaoğlu Enerji Grubu, Bursa ve Yalova‘da inşa edeceği iki rüzgar santralinde kullanacağı türbinler için Alman Nordex ile 330 milyon liralık sözleşme imzaladı. Ağaoğlu, Almanlara 68,4 MW kapasiteli 19 rüzgar türbini siparişi verdi.

Sözleşmenin imzalandığı toplantıda konuşan Ali Ağaoğlu, 2017’de de yatırımların devam edeceğini söyledi. Şirket, 2017 yılının ilk çeyreğinde de yenilenebilir enerji alanında 850 milyon liralık sözleşme yapacak.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap