Nobel Barış Ödülleri‘nin bu seneki adayları arasında yer alan Beyaz Kasklılar, Suriye’deki savaşta acı ve mutluluğu bir arada yaşıyor.

Geçtiğimiz hafta Time dergisi Suriye’de savaş kurbanlarının yardımına koşan Beyaz Kasklılar‘ı kapağına taşıyarak başlığında Kuran-ı Kerim’den bir ayet yazmıştı. Maide Suresi’nin 32’nci ayetindeki, “Her kim bir can kurtarırsa, bütün insanlığı kurtarır” ifadesinin yer aldığı kapaktaki bu sözler Beyaz Kasklılar‘ın yer aldığı belgeselden alıntılanmıştı.

57f893ae18c773258456877c

AKUT’tan eğitim aldılar

Netflix tarafından hazırlanan 40 dakikalık belgeselde Beyaz Kasklılar‘ın Suriye‘de verdiği mücadele anlatılıyor. Türkiye‘de AKUT‘tan aldıkları sivil savunma eğitimini savaşta kullanmaya çalışan Beyaz Kasklılar, yardıma koştukları esnada kendi canlarını da tehlikeye atıyor. 2 bin 900 kişinin yer aldığı ekipten bir ayda 30 kişi can vermiş. Ve ekip savaş süresince 60 bin kişinin canını kurtarmış.

AKUT görevlilerinden biri, Beyaz Kasklılar’ı şöyle anlatıyor:

”Suriye’de yaşanan tahribat, tehdit ve yıkımı anlayabilmek için şöyle bir karşılaştırma yapabiliriz; 7.6 şiddetinde bir depremi günde 50 defa yaşıyorlar.’’ Dündar Şahin AKUT

Belgeselde ekibin ne tür zorluklarla karşılaştığı oldukça iyi anlatılmış. Savaştan hikayelerin yer aldığı 40 dakika içinde henüz 1 haftalık bir bebeğin kurtarılış hikayesi oldukça dokunaklı bir şekilde işlenmiş. Ekip üyeleri, kurtardıkları her çocuğun kendi çocuklarından farksız olmadığını ifade ediyor.

an108215594whitehelmets

Yine belgeseldeki mülakatta yer alan güzel bir sözü sizinle paylaşalım;

‘’Birinin hayatını kurtarmak istediğimde düşman ya da dost olması benim için önemli değil. Beni ilgilendiren ölme ihtimali olan o can.’’ Abed Beyaz Kasklılar

Kurtarma görevleri dışında, Beyaz Kasklılar Suriye’nin savaşla tahrip olmuş bölgelerinde halen yaşayanlara da destek oluyor. Kurtarma ekibi farklı geçmişlere sahip gönüllülerden oluştuğu için, yapabildikleri yerlerde yaşam koşullarını iyileştirmek için diğer yeteneklerini de sunuyorlar. Tahrip olan binaları güvenli hale getirmek için elektrik ve inşaat hizmeti veriyorlar.

Eleştiriler de var

Beyaz Kasklılar, kendilerine gelen destekler dışında ABD, Birleşik Krallık ve Türkiye tarafından da fonlanıyor. Russia Today’in yaptığı bir habere göre; bu kuruluş gittikleri yerde yardımdan ziyade istihbarat için çalışıyor. Patlamanın yaşandığı yerlerde insanları kurtarmak yerine, fotoğraflar çekiyor. Tabi bu haberlerin ne denli doğru olduğunu hiçbirimiz bilemeyiz. Ancak Nobel komitesinin de bu tartışmalardan etkilendiği söz ediliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap