Yapılan özelleştirmeler ile geçtiğimiz yılların gözde sektörü olan elektrik üretim ve dağıtım sektöründe firmalar yavaş yavaş finansal zorluklara karşı önlem almaya başladı.

Sektörle ilgili bir süredir gelen duyumlar, özellikle kurlardaki artış kaynaklı sektördeki şirketlerin önemli bir kısmının ciddi zararlar yazdığı yönündeydi.

Şirketlerin bir yandan kur ve faiz riskini azaltmak için bankalarla pazarlık masasına oturduğu, diğer yandan da şirkete yabancı ortak bulmak için yatırım bankalarının kapılarını çaldığı iş dünyası kulislerinde iyiden iyiye dillendirilmeye başlanmıştı.

Sektörün önemli oyuncularından Aksa Enerji’nin bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklama da bu söylentilerin bir bakıma teyidi niteliğinde. Şirket bugün KAP’ta yayınlanan açıklamada, borçluluğunu azaltmak, faiz giderlerinin finansallar üzerindeki etkisini hafifletmek ve yurt dışındaki potansiyel yatırımlara sermaye yaratmak amacıyla, uzun süredir şirketin çeşitli santrallerine gelen teklifleri daha yakından değerlendirmek için bir komite oluşturulduğunu duyurdu.

Toplam borcu 3.6 milyar TL

Aksa Enerji’nin son açıklanan 9 aylık bilançosuna göre, Eylül 2016 tarihi itibarıyla toplam 3.6 milyar TL borcu bulunuyor. Söz konusu borcun 1.6 milyar lirası ise kısa vadeli. Şirketin asıl sıkıntısı ise açıklamada da değinildiği gibi kur ve faiz riski. Şöyle ki, bilanço dip notlarında bağımsız denetçi kurumun düştüğü notta şu ifadelere yer veriliyor;

Piyasa riski faiz oranlarında, kurlarda veya menkul kıymetlerin ve diğer finansal sözleşmelerin değerinde meydana gelecek ve Grup’u olumsuz etkileyecek değişimlerdir. Grup için esas önemli riskler kurdaki ve faizdeki değişimlerdir.

Bu notun düşüldüğü tarihte dolar 2.98 TL seviyesindeydi. Bugün ise 3.22 TL ile o tarihteki seviyenin yüzde 8 üzerinde. Bir başka ifade ile şirket için riskler artmış durumda. 2015 yılında toplam 213 milyon TL zarar yazan şirketin, ilk 9 aydaki zararı ise 84 milyon TL. Dolayısıyla şirketin bugün açıkladığı satış ya da ortaklık aksiyonuna acil bir ihtiyaç olduğu görülüyor.

Aksa Enerji’nin Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde bulunan toplam 16 elektrik üretim santrali bulunuyor. Bunun yanı sıra şirketin, iki yıl içerisinde kurulu gücünü 2.694 MW seviyesine ulaştıracak, bir kısmı kapasite artışı niteliğindeki inşaat halinde 6 enerji santrali projesi bulunuyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap