Birçoğumuz alışveriş yaparken yanlış kararlar veriyor, hatta bazen kendimizi kaybedebiliyoruz. Maalesef akıllıca alışveriş yapabilme yeteneğine hepimiz sahip değiliz. Ancak üzülmeyin; alışveriş yaparken akıllıca davranma becerisini herkes kazanabilir.

İşte birkaç yöntem:

1. Büyük alışverişler için kredi kartı kullanın

Kimileri kredi kartlarından tümüyle uzak durulması gerektiğini düşünüyor. Eğer kredi kartı kullanırken dikkatli davranamıyorsanız, belki de bu mantıklı bir tavsiye olabilir. Kredi kartları, paranızın olduğu hissi yaratıp başınıza bela olabilir. Ancak kimileri de kredi kartlarının büyük alışverişler için ideal olduğunu düşünüyor. Bunun sebebi de kredi kartlarının sunduğu ödül programları. Nakit para, hava yolu milleri, hediye kartları ve çok daha fazlasını kazanabilirsiniz. Böylelikle kredi kartı kullanarak bir yandan para biriktirmiş olursunuz.

2. Sonradan pişman olmamak için önceden araştırma yapın

İnsanlar ev, araba gibi büyük şeyleri sattıktan sonra veya aldıktan sonra ciddi pişmanlıklar yaşayabiliyor. Hatta pişmanlık, daha küçük alışverişlerde bile ortaya çıkabiliyor. Bunu engellemek için bir şey satın almadan önce iyice araştırma yapın, ince eleyip sık dokuyun.

3. Her zaman karşılaştırma yapın

Bir şey satın almadan önce ürünün özellikleri, kullanıcıların yorumları ve önemli detayları göz önünde bulundururken, en iyi fiyatları sunan mağazaları da karşılaştırmayı unutmayın. Bazen fiyat farklılıkları karşısında çok büyük şaşkınlıklar yaşayabilirsiniz.

4. Alışverişe çıkmadan önce liste yapın

Özellikle mutfak alışveriş yapmaya giderken evden kesinlikle listesiz çıkmayın. Böylelikle hem gerekli olan malzemeleri unutmamış hem de gereksiz olan malzemeleri satın almamış olursunuz. Eğer listede olmayan bir şey gözünüze çarpıyorsa, “Buna gerçekten ihtiyacım var mı” sorusunu sorun. Yanıtlarken dürüst olmaya çalışın.

5. Bütçe yapın

Belli başlı ihtiyaçlar veya fırsatlar sebebiyle alışveriş yapmadan önce sağlam bir bütçeniz olmalı. Böylelikle önceden bütçe yaparak ani kararlardan kaçınmış olursunuz. Bir bütçenize uygun değilse, bunu satın almanın akıllıca bir davranış olmadığını hatırlatın kendinize.

6. Satın alır almaz deneyin

Eğer akıllı bir müşteriyseniz, iade ve değişim kuralları en iyi arkadaşınız olabilir. İade ve değişim süreler, siz ürünü satın aldıktan sonra başlar. Bu yüzden satın aldığını bir ürünü ne kadar kısa süre içinde kullanmaya başlarsanız, size uygun olup olmadığına karar verebilir ve iade veya değişim sürecini gecikmeden başlatabilirsiniz.

Kaynak: Lifehacks


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap