Gelişen teknolojilerle birlikte insanlar her geçen gün akıllı telefonlara daha çok bağlanıyor. Faydası olduğu kadar zararı da olan akıllı telefon bağımlılığını önlemek içinse Google’de çalışan Tristan Harris farklı ve çok kolay bir yöntem öneriyor.

Buna göre telefonun renklerini griye çevirmek, ekrandaki cezbedici renkleri soldurduğu için bağımlılığı durduruyor.

Google’de dizayn üzerine çalışmalar yaptıktan sonra tasarımda uygulanan hileleri anlatan Tristan Harris, akıllı telefonlardaki ekranların renklerinin insanları cezbetmesi için tasarlandığını belirtiyor. Böylelikle, insan beyni tamamen psikolojik olarak o renkli dünyanın içinde olabilmek için ekrana bakıyor ve bunu bir süreklilik haline getiriyor.

Silikon Vadisi mühendislerinin özellikle üzerinde durduğu konular ise yeni takipçi kazanıldığında gelen bildirim renkleri ve mutlu eden bir mesajın bildirimi gibi insanların sürekli olarak beklenti içinde olduğu ufak gibi gözüken fakat önemli konular. Harris, bu renklerle oluşturulan ekran görüntülerinin insan beyninde kumar makinelerindeki canlı ve parıltılı görüntülere benzetiyor.

Harris’in yöntemi ise çok basit. Telefonlardan renk ayarını değiştirerek, akıllı telefon bağımlılığını azaltmak kolay bir şekilde çözülebiliyor. Android telefonlardan “Erişim” menüsünden değişen renkler, iOS 10’da Ayarlar- Genel- Erişilebilirlik- Ekran Kolaylıkları- Renk Filtreleri üzerinden ayarlanabiliyor. Renk Filtreleri üzerinden gri rengi seçmek akıllı telefonlara olan bağımlılığı azaltıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap