Harvard Üniversitesi'nden Ali Yetişen ve Nan Jiang, MIT'teki araştırmacılar ile beraber kişinin vücudundaki değişimleri takip etmeye yarayan "akıllı dövme" geliştirdi. 

Daha önce bu amaç ile geliştirilmiş akıllı bileklik ve saatler mevcut ama bu giyilebilir teknolojiler bazı kısıtlılıklara sahip. Bu cihazların bağımsız olmaması ve pile ihtiyaç duyuyor olması, çoğu insana çok da tatmin edici gelmemişti.

Verilen bilgilere göre, bu akıllı dövme sayesinde diğer cihazlarda yaşanan sıkıntılar yaşanmayacak. Herhangi başka bir şeye ihtiyaç duymaksızın sağlık verileri kontrol edilebilecek. Mevcut, giyilebilen ürünlerin ötesine geçmek istediklerini kaydeden Ali Yetişen, Dermal Abyss olarak adlandırdıkları proje ile biyosensörleri insan cildine uygulama fikrini hayat geçirdiklerini açıkladı.

Çalışma prensibi de herkesin anlayabileceği ölçüde basit, kullanımı gayet kolay. Vücuttaki hücrelerarası sıvıda meydana gelen değişimlere göre renk değişimleri gerçekleşiyor ve size sorunun ne olduğunu bu yolla anlatabiliyor. Akıllı dövme, su kaybı yaşadığınızda yeşile, glikoz seviyeniz yükseldiğinde kahverengine dönerek sizleri uyarıyor. Dövmede şimdilik sadece susuzluk ve glikoz artışında renk değişimi meydana geliyor ama araştırmacılar sodyum konsantrasyonu artınca mavi renge dönme gibi farklı veriler ve renkler üzerinde de çalışıyor.

Ekip, ileride eklenecek farklı sağlık verileri ve uyarıcı renkler sebebiyle kafası karışabilecek kullanıcıları şimdiden düşünmüş. Bu nedenle hangi rengin, ne anlama geldiğini anlatan bir uygulama geliştirilmiş. Ayrıca dövmenin başkaları tarafından görülmesinden rahatsızlık duyacak kişilere de çözüm üretilmiş: Doğrudan ışık tutulmadığı sürece renklerin başkaları tarafından fark edilmesi engellenebiliyor.

Bu teknoloji yeni olmasına rağmen gayet heyecan verici diyebiliriz. Bir ekipmana ihtiyaç duyulmaması en büyük avantajı. Bakalım ilerleyen dönemde ne gibi geliştirmeler yapılacak. Son halini sabırsızlıkla bekliyoruz.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap