Airbnb’nin kurucuları aldıkları yeni kararla beş sene içerisinde 100 bin kadar mülteciyi ev sahibi yapma kararı aldı.

Donald Trump’ın altı Müslüman ülkeye karşı uyguladığı vize yasağından sonra, Airbnb duyurduğu 100 bin kadar mülteciyi ev sahibi yapma kararının detayları da ortaya çıkmaya başladı. Airbnb aldığı kararla, yedi adet kar gütmeyen organizasyonla anlaşma sağlayarak evine dönmek isteyen mülteciler için bir geçiş platformu oluşturacak.

Trump’ın yasağının geçerli olmasının ardından, Airbnb’nin kurucuları #WeAccept (Kabul Ediyoruz) diyerek “Yerinden olan insanlara yardım etme amacı güderek, kendi organizasyonumuzun içerisinde bir yöntem geliştirip onlara sadece geçici bir süre kalabilecekleri bir yer değil, aynı zamanda güvende hissedebilecekleri bir alan da yaratmak istiyoruz” açıklamalarını yapmıştı.

Aylar boyu süren çalışma kapsamında, çalışanlar ve gönüllüler STK’lar ile insanları birbirine bağlamaya çalışarak vakit kaybettikten sonra, Airbnb kurucu ortağı Joe Gebbia bu yöntemin fayda sağlamadığını dile getirdi. Böylece, bağlantı kurma işleminin otomasyon ile sağlanması sonrasında, yedi adet STK’nın gönüllülerle iletişim kurarak geçici bir süre ev kurabilmek için ellerinden geleni yaptığı belirtildi.

Airbnb, yerinden olan insanlara ilk defa yardım etmiyor. Daha önce Sandy Kasırgası’nda geçici bir süreliğine sığınak oluşturabilmeleri için bir platform kuran girişim, bugüne kadar 1.900 kişiyi de güvenli bir yere yerleştirmesiyle biliniyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap