Her ülkenin kendi içinde diğerlerine garip gelebilecek gelenek ve görenekleri var. Ama kimileri, gerekçesini öğrensek bile bizleri şaşırtmaya devam ediyor.

İşte o geleneklerden biri de bu defa karşımıza Batı Afrika’dan çıkıyor.

Afrika’da büyüklere saygının, bizim yetiştiğimiz kültür içinde izahı ve kabulü çok zor uygulamaları var. Bunlardan birisi de sesi gizemiyle tutma ve direkt kulağa ulaştırmama…

8641801647_825a783798_k-700x300

Afrika ve Ortadoğu topluluklarının çoğunda gözden önce ses önemsenir. Çünkü İslam inancına bağlı bu topluluklarda sesin tınısına yönelik eğitimler küçük yaşlardan itibaren insanlara verilir.

Mali ve Burkina Faso gibi ülkelerde ülkenin veya yaşadığı yerin önde gelen isimleri seslerini fazla yükseltmeyi tercih etmez. Bu ülkelerde önem sahibi insanların çoğu mikrofon bile kullanmıyor. Çoğu seslerini, başka biri aracılığıyla diğerlerine duyuyor. Yani hepsinin sesleri için birer ‘tercümanı’ var.

Örneğin Burkina Faso’da bir köyü ziyaret ettiniz. O köyün önde geleni ya da kralı olarak bilinen kişisi asla topluluğa seslenirken yüksek sesle konuşmaz. Bu uygulama yalnıza krallara yönelik değil, alimler de benzeri şekilde davranır.

Büyük bir doğal felaket ya da siyasi kriz yaşanmadığı sürece, bu ülkelerde kimse büyükleri ile direk temasa geçmiyor.

Yüzyıllardan bu yana devam eden bu gelenek, jenerasyon değişse de kendini korumaya devam ediyor.

Kaynak: Katrina Manson, James Knight – Burkina Faso: The Bradt Travel Guide


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap