Birçok sektörde yatırımcıya fırsatlar sunan Macaristan, Avrupa Birliği’nin de desteği ile 2020’ye kadar 40 milyar euro’luk finansal kaynağa sahip olacak. Ülkede önemli yatırımları bulunan Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, Hürriyet gazetesinin “Küresel Fırsatlar” ismiyle çıkardığı ekte, Macaristan’daki çalışmalarını ve yatırım yapmayı düşünenlere ülkedeki fırsatları anlattı.

Polat Holding, Macaristan neler yapıyor?

Macaristan ile ticari ilişkilerinin 1992 yıllarına dayandığını söyleyen Polat;

 • İlişkimiz, grubumuz şirketlerinden Ege Seramik’in Avrupa satış organizasyonunu yaparken konumundan dolayı lojistik merkezi olarak da Macaristan’ı seçmemizle başladı.
 • Macaristan dış ticaretinin gelişmesi için çalışan Macaristan Ulusal Ticaret Ajansı’nın (MNKH) Türkiye’de, Yunanistan’da ve Kıbrıs’ta partneri olarak yüzde 100 grubumuz iştiraki olan ALX Polat Dış Ticaret’i 2015’te kurduk.
 • ALX Polat  ile Türkiye’ye ihracat yapmak isteyen Macar firmalarının ihtiyacı olan pazar araştırmalarını hazırlayarak, Macaristan’dan da ürün/hizmet almak isteyen Türk firmalara güvenilir tedarikçiler bularak iki ülke arasındaki ticaret hacmini arttırmayı hedefliyoruz.
 • Diğer taraftan ben Deik Türk- Macaristan İş Konseyi Başkanıyım.

Macaristan’ın Türk yatırımcıya avantajları

Macaristan Hükümeti’nin başta Türk yatırımcılar olmak üzere yatırım yapmak isteyen herkesi gerçekten desteklediğini söyleyen Polat, ülkenin Türkler için avantajlarını sıraladı;

 • Türk iş adamlarına vize muafiyeti ve oturum konusunda da önemli kolaylıklar sağlıyor. Bu bir Schengen ülkesinin Avrupa Birliği müktesebatın göre, üçüncü bir ülkeye vize konusunda verebileceği en üst taviz. Macar Hükümeti bu tavizi AB üyesi ülkeler dışın sadece Türkiye için verdi. Bu da Türkiye’ye verdiği desteğin ve gösterdiği ilginin büyük bir kanıtıdır.
 • Macaristan Hükümeti, yatırımcılara her alanda destek ve kolaylık sağıyor. Yatırımcılar isterlerse 5 gün içinde şirket kurabilme imkanına sahip.
 • Hükümet, yatırımcılara finansal destek, vergi izinleri ve rekabetçi vergi sistemi konularında kolaylık sağlarken sahip olduğu gelişmiş lojistik ve telekomünikasyon altyapısıyla da yatırımcıyı teşvik ediyor.
 • Macaristan bir nevi Türkiye’nin Avrupa’ya açılan penceresi. Bu yüzden ilişkilerimizi daha ileri taşımamız şart. 1990’da iki ülke arasında gerçekleşen ticaret hacmi 100 milyon dolar iken, bugün 2.9 milyar. Ciddi bir başarı kaydedilmiş olsa da biz bu rakamın daha yukarılara çıkması gerektiğine inanıyoruz. Bunun için beklenen hedef 5 milyar dolar.
 • Bazı Türk firmalar, Macaristan pazarı ve pazardaki talebin küçüklüğünden ötürü ihracatı tercih etmeyebiliyor. Ancak Macaristan’ın en büyük avantajlarından biri lojistiği, bu sektörde AB üçüncüsü. Bu gerçekten büyük bir üstünlük sağlıyor ülkeye ve buraya yatırım yapan ya da yapacak olan tüm yatırımcılara. Dolayısıyla da buraya ihraç yapan firmalar aynı zamanda ülkenin coğrafi konumu ve lojistiğinden yararlanarak çok daha geniş ve büyük pazarlara dağıtım avantajı sağlayabilir, hem de daha uygun maliyetlere.
 • Avrupa’nın merkezi konumunda yer alan Macaristan, neredeyse tüm sektörlerde sunduğu yatırım avantajlarının yanı sıra, yetişmiş insan kalitesi ve bilgi birikimiyle de gerçekten yatırım yapılmaya değer özel ve ilgi çekici bir ülke.
 • Budapeşte Türk Ticaret Müşavirliği kayıtlarına göre halihazırda Macaristan’da 114 Türk yatırımcısı faaliyette bulunuyor. Bu sayı hızla artsa da hala dinamik Türkiye girişimcilerinin gerçek performansından çok uzakta olduğunu düşünüyorum. Bu sebeplerle girişimci ve cesur Türk yatırımcıları fırsatlar ülkesi Macaristan’a yatırım yapmaya ve onlara önayak olmaya, ışık tutmaya ve tecrübelerimizi paylaşmaya çağırıyorum.

Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap