Günlük yürüyüşünüz ve adımlarınızla alakalı rapor tutabilen WiGait, hem de toplanan verilerinizden tıbbi sorunlarınızı öngörecek algoritmalara sahip.

Günlük hayatta oturmamıza, kalkmamıza veya yürüyüşümüze asla dikkat etmeyiz. Başımıza bunlardan birini etkileyecek bir tıbbi sıkıntı gelene kadar… Omurga veya kemik sorunları olanlar zaten bu tarz hareketleri sağlıklı bireylere oranla daha dikkatli yapıyor. Peki ya günlük hayatta da bu hareketler takip edilip, işe yarar sağlık verisine dönüştürülebilseydi? İşte WiGait sistemi bu amaçla tasarlanmış.

WiGait projesi MIT’in –Massachusetts Institute of TechnologyBilgisayar Bilimleri ve Yapay Zeka Laboratuvarı’ndan çıkmış. Sistemin giyilebilir bir teknik cihaza gerek duymadan, aynı mekandaki birden fazla kişinin yürüyüş tarzlarını ayırt edebildiği söyleniyor. Sistem duvara monte edilen çok yönlü sensör aparatı üzerinden, kablosuz dalgalar ile odadaki kişileri devamlı olarak tarıyor.

Bu duvar sensörü aynı odadaki birçok kişinin yürüyüşlerini %95-99 arası doğrulukla takip edebiliyor. Bir kişinin adım genişliğini ise %85-99 oranla doğru belirleme becerisine sahip. Ama asıl ilginç olan ise cihazın kendisinden çok, araştırmacıların topladıkları bu hareket verileri ile ne yapabildikleri. Bir kişinin yürüyüş tarzı, çeşitli algoritmalar ile analiz edilerek olası kalp krizleri veya bilişsel yeteneklerde azalma tespit edilebiliyor.

Ekip WiGait sistemini makine öğrenme ile güçlendirerek, gelecekte Parkinson hastalığı gibi hareketleri direk etkileyen rahatsızlıkların erken tespitinde kullanmayı planlıyor. Parkinson hastalarının yürüyüşünde normal adımlar yerine, fark etmeden daha kısa adımlar attığı zaten tıbbi olarak bilinen bir durum.

Araştırma ekibinin en büyük motivasyonu ise, ekipteki herkesin buna benzer rahatsızlıklara sahip akrabaları olması. Sistem henüz geniş çaplı kullanıma hazır değil ama sağlık uzmanları, araştırmacıların çıkarımlarında büyük bir potansiyel olduğunu ifade ediyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap