Tüketiciler üzerinde yapılan bir ankete göre, tüketicilerin %59’u bildiği markaların ürünlerini satın almayı tercih ediyor. Küçük bir işletme olarak siz de büyük markalarla rekabet etmek durumundasınız. İşte bu yüzden sağlam bir marka oluşturma süreci ile fark yaratmanın bazı yollarını bulmalısınız.

Markalaşmak, havalı bir logodan ya da iyi yerleştirilmiş bir reklamdan ibaret değil.

Markalaşmaya nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? İşte sizlere başarılı bir marka oluşturmak için izlemeniz gereken adımlar:

Markanızın hedef kitlesini belirleyin.

Marka yapılandırmanın temelinde üzerine odaklanmanız gereken hedef kitleyi belirlemek yatar. Herkes için her şeyi üretemezsiniz, değil mi?

Spesifik olun. Tüketicilerin davranışları ve yaşam tarzlarına yönelik detaylı araştırma yapın.

Markanızın sunduğu önemli özellik ve avantajları öne çıkarın

Her zaman için sizden daha büyük bütçesi ve daha fazla kaynağı olan, sektörü yönlendiren markalar olacaktır. Ürünleriniz, hizmetleriniz ve karınız tamamen size aittir.

Çok derinlemesine çalışarak başka kimsenin sunmadığı bir şey bulmalısınız. Örneğin, bu belki daha özgün ve şeffaf bir müşteri hizmeti olabilir veya üretkenliği daha iyi destekleyen bir yol, daha uygun fiyatlarla müşterinin tasarruf etmesine imkân sunan seçenekler olabilir.

Bir marka logosu ve sloganı yaratın

Marka yapılandırmanın en temel parçası şirket logosunu ve sloganını oluşturmaktır.

Markanızın görsel kimliğini sağlamlaştırmak üzere logonuzu her yerde kullanacağınızı unutmayın.

Markanızı yapılandırırken kurumsal kimlik tasarımında size yardımcı olmaları için profesyonel bir tasarımcı işe alın veya bir kreatif ajans ile çalışın. Onların uzmanlığı, markanızı eşsiz ve eskimeyecek bir görsel kimliğe kavuşturabilir.

Markanızı işinizin her alanına entegre edin.

Markalaşma süreci asla bitmez.

Müşterinizin gördüğü veya görmediği her şeyde markanızın bir yansıması bulunmalı. Ofisinize bir müşteri geldiği anda markanız hem ortamda hem de kişisel etkileşimlerde görünür olmalı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap