“İnsan İçin Gıda” mottosuyla yola çıkan Fazla Gıda, küresel hedeflerden iklim değişikliği ve açlık sorunlarını çözmek üzere yola çıkmış. Amacı yeryüzündeki gıda atığını en aza indirmek.

Gıda atığı dünyadaki karbondioksit salınımının %8’ini oluşturuyor. Ülkemizde ve dünyada insanların yaklaşık 1/7’sinin açlık sınırının altında yaşıyor olması, girişimin önceliğini gıda israfının önlenmesine yöneltti.

Girişim, son kullanma tarihi geçmemiş ve besin değeri yerinde olan gıdaların ihtiyaç sahiplerine yardım eden gıda bankası ve insani yardım derneklerine bağışlanmasını sağlıyor.

Ocak 2017’de aldıkları melek yatırımla operasyonlarına başlayan Fazla Gıda, geçtiğimiz haftalarda dünyada açlık ile savaşan sosyal girişimleri destekleyen KellyDeli Foundation ve Thought for Food işbirliği ile düzenlenen “The Good Kitchen” programına dünyada kabul alan 5 sosyal teknoloji girişimden biri olarak en yüksek puan ile seçildi.

Migros ve CarrefourSA Fazla Gıda ile iş birliğine giderek iki aylık bir sürede 30 tondan fazla gıda atığını önlemiş. Bu oran da hizmet verdikleri noktalarda %70’lere varan bir atık azaltımına denk gelmekte.

FazlaGıda’nın sistemine ücretsiz bir şekilde dahil olabilen bakanlıkça onaylı, tüzüğünde ihtiyaç sahiplerine yardım etmek amacı ile kurulduğu belirtilen ve uygun koşullarda gıda bankacılığı yapan dernekler ve vakıflar ise Gıda Bağış İlanları’nı inceleyebiliyor ve ihtiyaçları olan ilanlara başvurarak ürünleri teslim alabiliyorlar.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap