Yolcular, uçaklardaki dar koltuk mesafesine çare olarak “acil çıkış” kapılarının önündeki koltukları buldu. Böylelikle uçaktaki diğer koltuklara göre, daha geniş bir mesafeye sahip olan “acil çıkış”lar, son zamanda yoğun talep görmeye başladı.

Hava yolu şirketleri de bunu fırsata çevirerek, o koltukları tercih eden yolcularından ücret almaya başladı. Hürriyet gazetesi yazarı Uğur Cebeci, bu kervana son katılan şirket olan THY olduğunu duyurdu.

Cebeci, bugünkü köşesinde THY‘nin yurt içi uçuşlardan değil, sadece uzun yurt dışı uçuşlarında ekstra ücret aldığını şu sözlerle vurguladı;

Boyunuz uzun, uçak koltuğuna sığmıyorsunuz. Ancak business class biletine de o kadar para ödemek istemiyorsunuz. Çözüm; acil çıkış kapılarının önünde yer alan, daha uzun diz mesafesine sahip koltukları seçmek. Sektörde bu koltuklar ‘exit’ olarak adlandırılıyor. Ama ayaklarınızı rahatça uzatıp uçabilmenin keyfi de artık birçok havayolunda ücretli. Örneğin Türk Hava Yolları ile İstanbul’dan Los Angeles’a uçacaksınız. 13 saat 55 dakikalık tek yön uçuşta 79 dolarlık ücret alınıyor. THY, iç hat veya birçok dış hat uçuşunda ücret almıyor. Genellikle Türk yolcu ön sıraları tercih etse de, son yıllarda havayollarında exit satışları hızla artıyor.

“Acil çıkış” koltuğu ücretleri

THY: Exit koltuklar için ücret aldığı en kısa uçuşu 6 saat 10 dakikalık İstanbul-Delhi seferi. Fiyatı 59 dolar.

Diğer kıtalararası uçuşlarda örneğin ABD, Güney Amerika, Güney Afrika, Uzakdoğu ve Japonya’da ise 79 dolar. İç hat veya 6 saatin altındaki seferlerde ise bu koltuklar havalimanında yapılan check-in’de ücretsiz olarak veriliyor.

AnadoluJet: 27 TL (iç hat)

Pegasus: Yurt içi seferlerde 24 TL, dış hat uçuşlarında ise 13 dolardan başlayan fiyatlar uygulanıyor.

SunExpress: İç hatlarda 20 TL. Dış hat uçuşlarında ise 20 euro’dan başlıyor.

Onur Air: İç hatlarda 20 TL, dış 15 euro.

AtlasGlobal: Ücretsiz.

Borajet: İç hatlar 15 TL, dış hatlarda 12 euro’dan başlıyor.

(Tüm fiyatlar tek yön)


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap