Kuzey Amerika’daki hastaneler üzerinde yapılan çalışmada, açık kalp ameliyatlarında kullanılan ısıtıcı-soğutucu ünitelerin üçte birinde çok sayıda ölümcül bakteriler bulundu.

Ameliyathanelerin, dünyanın en hijyenik ve steril yerlerinden biri olması gerekiyor ve bu açık kalp ameliyatı için kullanılanlarda iki katına çıkıyor. Bununla birlikte, yakın tarihte yapılan bir araştırma baypas sırasında bir hastanın kanının ve organlarının sıcaklığını korumak için kullanılan birçok ısıtıcı-soğutucu ünitenin potansiyel olarak ölümcül bakterilere ev oluşturduğunu buldu.

John Rihs tarafından, 2017 APIC konferansına sunulan araştırmada, ABD ve Kanada’da bulunan hastanelerdeki 89 tane ısıtıcı-soğutucu üniteden 653 su numunesi incelendi. 33 ünitenin mycobacterium chimaera bakterisi için pozitif, 4 ünitenin de bakteri ve fungal kontaminasyonun aşırı yüksek seviyelerde olması nedeniyle tehlikeli olduğu kabul edildi.

Isıtıcı-soğutucu üniteler, kapalı devrelerden sıcaklık kontrollü su sağlayan su tanklarını kullanıyor olsalar bile, kontaminasyon içindeki su hala aerosol haline gelebilir ve hava yoluyla bakterileri hastalara iletme potansiyeli taşıdığından, kirlilik yaratır.

Bakterilerin bu şekilde bulaşması, yavaş ilerleyen ve teşhis edilmesi güç olan semptomlara sahip enfeksiyonlara neden olabilir. Bu tür enfeksiyonların tedavileri ya çok zordur ya da hiç tedavi edilemez.

Rihs’in araştırması, hastanelerin ısıtıcı-soğutucu ünitelerin dekontaminasyon ve bakım çizelgelerini izlemeye dikkat etmelerinin gerekliliğini vurguluyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap