ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin Paris İklim Anlaşması’ndan çekildiğini açıkladı ve bütün dünyada çok tartışılan bir karara imza atmış oldu.

Paris İklim Anlaşması, Birleşmiş Milletler’in uzun vadede dünya devletlerinin iklim değişikliğiyle savaşabilmesi için uluslararası arenada onaylanmış bir anlaşma olarak dikkat çekiyor. Anlaşmayı imzalayan ülkelerin bu yüzyıl içerisinde küresel ısı değerini 2 Celsius’tan yukarı çıkartmamayı hedeflediği belirtiliyor. Anlaşmayı imzalayan her ülke kendi sera gazı salınımından sorumlu olarak ülkede çıkan karbondioksit miktarının kontrol altına alınmasını amaçlıyor.

Amerika, anlaşmadan çekilmesiyle birlikte Suriye ve Nikaragua gibi ülkelerle aynı sınıfa girmiş oldu. Donald Trump ise “Amerika Paris Anlaşması’na yeniden dahil olmak ya da Amerika’ya karşı daha adil şartlar içeren bir anlaşmayla ilgili görüşmelere başlayacaktır” dedi.

ABD anlaşmada olmazsa dünya ne kadar ısınır?

Climata Interactive’in araştırmasında göre mevcut şekilde devam edilirse Dünya 2100 yılında 4,2 derece daha sıcak olacak fakat Paris İklim Anlaşması’ndaki taahhütler uygulanırsa bu artış sadece 3,3 derece olacak. Amerika anlaşmada yer almadığı takdirde ise 2100 yılında Dünya 3,6 derece daha sıcak olacak.

Anlaşmadan çekilme kararı dünyada atmosferi en çok kirleten ikinci ülke olan ABD‘nin 2025’e kadar karbon emisyonunu üçte biri kadar azaltma taahhüdünden vazgeçmesi anlamına geliyor ve daha “sıcak” bir geleceğe işaret ediyor. Diğer taraftan bazı belediye başkanları anlaşmaya bağlı kalacaklarını ilan etti.

Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti, “Eğer Beyaz Saray Paris İklim Anlaşması’ndan çekilirse, biz onu Los Angeles’ta onaylayacağız” dedi.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio da “Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. New York’un Paris Anlaşması’na bağlılığının devam etmesi yönünde bir kararname imzalamayı planlıyorum” dedi.

Türkiye 2016 yılında imza attı

2016 yılı Nisan ayında Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, New York’ta ki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda düzenlenen törende Paris İklim Anlaşması‘nı Türkiye adına imzaladı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap