ABD‘lilerin pek çoğu son aylarda Kanada‘da iş bulmaya çalışıyor. Geçen seneye göre komşu ülkede iş arayanların sayısı yüzde 58 oranında arttı. Bu artışın sebebi ise ABD’de yaklaşan seçimler…

İş bulma sitesi Monster‘da bu senenin ocak ile ekim ayları arasında ‘Kanada’ anahtar kelimesiyle 30 bin 296 arama yapıldı. Bu rakam 2015 senesinin tamamında 19 bin 693 idi.

ABD‘lilerin en fazla baktıkları iş kolu mühendislik oldu. Kanada‘da en çok iş bakılan yerlerin başında Ontario eyaletinin başkenti ve aynı zamanda ülkenin en kalabalık kenti olan Toronto geliyor. Onu British Columbia ve Alberta eyaletleri takip ediyor.

Monster ekibinden durumu inceleyen uzmanlara göre, başkan adayları hakkında birbiri ardına skandalın patlak verdiği böylesi seçim kampanyası dönemleri, özellikle beyaz yakalı kesimde ülkeyi terk edip kuzeye taşınma isteği uyandırıyor.

Bu tezin doğruluğu rakamlarla kanıtlanıyor.

Bryan Cranston da Kanada’ya taşınacağını söylemişti

Breaking Bad dizisinin ünlü aktörü Bryan Cranston geçen günlerde seçimi Cumhuriyetçi aday Donald Trump‘ın kazanması halinde Kanada’ya taşınacağını açıklamıştı. Benzer bir açıklamayı ünlü rapçi Ne-Yo da yapmış, yeni başkan olarak Trump seçilirse Kanada’ya yerleşebileceğini söylemişti.

Justin Trudeau: Kapımız açık Justin-Trudeau- Kanada

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da seçim sonuçlarından memnun olmamaları halinde ‘mutsuz’ ABD’lilere kapılarının açık olduğu yönünde bir espri dâhi yapmıştı.

Kanadalıların kazançlarının ABD‘lilere oranla biraz daha yüksek olması da ülkeyi cazip kılan şeylerden biri.

Yine de Kanada vatandaşı olmak isteyen ABD‘lilerin göz önünde bulundurması gereken bir takım zorluklar var.

Öncelikle gerekli belgeleri doldurmak ve vatandaşlık işlemlerini başlatmak için 4 bin ila 7 bin dolar arasında bir parayı gözden çıkarıp avukat tutmaları gerekiyor. Vergi iadesi dönemlerinde karmaşık işlerle uğraşmak da cabası.

Dahası Kanada’ya eşyalarını taşımak için 20 bin doları bulan uluslararası taşıma masrafını da hesaba katmaları gerekiyor. Ayrıca unutulmaması gereken bir diğer mesele de Kanada’da kış mevsiminin ABD’nin tamamından daha soğuk geçtiği.

Yine de kimi ABD’lilere göre tüm zorluklarına rağmen Kanada’ya taşınmak Donald Trump tarafından yönetilen bir ülkede yaşamaktan daha iyi olabilir.

Kaynak: CNBC


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap