Türkiye’nin lider ilaç üreticisi Abdi İbrahim, yurt içi ve yurt dışındaki yatırımlarını hızlandırdı. Üretime başladığı Kazakistan’daki fabrikasından bölge ülkelerine ilk ihracatı gerçekleştiren Abdi İbrahim, Cezayir’deki fabrikası ile Türkiye’nin en büyük biyoteknolojik ilaç üretim tesisi olacak AbdiBio’yu da yeni yılda hizmete geçirecek. Şirket, devletin alım fiyatının uygun seviyede olması halinde, AbdiBio’da insülin üretimi de gerçekleştirecek.

Kazakistan’daki şirketi “Abdi İbrahim Global Pharm”da CEO Dr. Süha Taşpolatoğlu ile birlikte basına bilgi veren Abdi İbrahim İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, 60 milyon dolarlık yatırımla üretime başlayan tesisin kısa sürede iyi üretim belgesi (GMP) aldığını, ilk ihracatını da Azerbaycan ve Afganistan’a gerçekleştirdiğini bildirdi. Barut, çok sayıda Batılı ile şirketin bulunduğu Kazakistan pazarında ilk aşamada yüzde 2.5, ardından yüzde 5 pazar payı ile ilk 10 içinde yer almayı hedeflediklerini söyledi.

Bu ülkede üretim tesisi kurmalarının nedenlerinden birinin Kazak hükümeti ile gerçekleştirilen 7 yıllık ihale anlaşması olduğuna işaret eden Nezih Barut, şunları söyledi;

Stratejilerimiz doğrultusunda öncelikle Kazakistan’da hem ihale yoluyla hem de serbest pazarda büyüyeceğiz. Bununla birlikte, yakın coğrafyalara gerçekleştirilebilecek ihracat potansiyelinin de bizim için önemli bir fırsat olduğunu düşünüyoruz.

Cezayir’de üretim yeni yılda başlıyor

Uluslararası pazarlardaki bir diğer yatırımlarının Cezayir fabrikası olduğunu ve 2017 yılında bu ülkede de üretime başlayacaklarını açıklayan Nezih Barut, 1999 yılından bu yana bulundukları Cezayir pazarında 2014 yılında gerçekleştirdikleri ortaklıkla “Abdi İbrahim Remede Pharm”ı kurduklarını, inşaatı süren tesisin yatırım tutarının da 50 milyon dolar olduğunu belirti. Barut, 2020 yılında 500 çalışan ve 125 milyon dolar ciroyla, Cezayir’in ilk 10 ilaç firması arasında yer almayı hedeflediklerini bildirdi.

“İnsülin üretmek istiyoruz”

Abdi İbrahim, büyüklüğü bir milyar liraya ulaşan insülin pazarına da girmek istiyor. Nezih Barut, konuya ilişkin soruya yanıtlarken şu değerlendirmeyi yaptı;

İnsülin üretmek için ruhsat başvurumuz var. Türkiye’de şimdiye kadar insülinin üretilmemesinin nedenleri var. Öncelikle üretim şekli zor. Bir diğer neden ise Türkiye’de ise fiyatların düşük olması… Bunda devletin haklı olarak bu ürünü ucuza alma politikası olduğu gibi, çok uluslu ilaç üreticilerinin Türkiye’deki fiyat politikasının da etkisi var. Pazarda hakimiyeti bulunan yabancılar, yeni yatırımlar yapılmasın, yerli rakipler ortaya çıkmasın diye fiyatları ucuz tutuyor; hatta zaman zaman zararına satabiliyor. Ancak, insülin üretimi yapmak Türkiye için önemli. Bu alanda da dışarıya bağımlı olmamamız gerekiyor. Tabii fiyatın da sürdürülebilir ve üretimi destekleyecek düzeyde olması lazım. Biz fiyatların normal seviyede bulunması halinde AbdiBio’da insülin de üretmek istiyoruz. Tesis, bu üretimi yapabilir durumda. Ayrıca iç pazarın ihtiyacının yanı sıra ihracat olanağı da yaratabiliriz. Nitekim, yakın zamanda Azerbaycan’ın bizden böyle bir talebi de oldu.

Kaynak: Dünya Gazetesi


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap