ABD ve Küba arasındaki ilişkilerin normalleşme süreci meyvelerinden birini daha verdi. Yarım asır sonra ABD’den Küba’ya ilk ticari uçuş, 150 yolculu Jet Blue Havayolları’na ait uçakla bugün gerçekleştirildi. İki ülke arasında en son 1961 yılında uçuş yapılmıştı.

Fidel Castro‘nun 1959’daki devrimle iktidara gelmesinden kısa bir süre sonra bozulan ABD ile Küba’nın ilişkileri, ABD Başkanı Barack Obama‘nın Küba ziyareti sonrası normalleşmeye başladı. İlk olarak karşılıklı büyükelçilikler açma kararı alan iki ülke, bugün de yeni bir adım attı ve 55 yıl sonra ilk ticari uçuş gerçekleştirildi.

Aralarında ABD Ulaştırma Bakanı Antony Foxx, JetBlue CEO’su Robin Hayes’in de bulunduğu 150 yolcuyu taşıyan uçak, Florida eyaletine bağlı Fort Lauderdale kentinden Küba’nın Santa Clara kentine doğru hareket etti.

Bu hatta gerçekleşecek uçuşun tek yön bilet fiyatı, vergi ve sigorta dâhil 210 dolar olarak belirlendi. İlk uçuş seferinde bulunan yolcular, uçağın içinde çektikleri fotoğrafları sosyal medya hesaplarında paylaştı.

#holajetblue #holacuba History in the making ! Fort Lauderdale to Santa Clara Cuba! #Cuba #inaugural #makinghistory

sandra (@lamisscis) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Fidel Castro’nun iktidara gelmesinden sonra yaşanan gerginlikler nedeniyle ABD, 1960’tan bu yana  Küba’ya ticaret ambargosu uygulamaya başlamış ve 1961 yılında Washington ile Havana arasında diplomatik ilişkiler kesilmişti.

Kaynak: CNN


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap