ABD Başkanı Barack Obama’nın ev sahipliğinde özel sektörün bir araya geldiği yuvarlak masa toplantısına Türkiyeli iş adamı Hamdi Ulukaya ve aktör George Clooney ile avukat eşi Amal Clooney katıldı.

obama-bm

Hamdi Ulukaya solda

ABD merkezli yoğurt devi Chobani’nin sahibi ve mülteciler için özel sektörü harekete geçirmeyi hedefleyen Tent Foundation’ın (Çadır Vakfı) kurucusu Hamdi Ulukaya, salı günü yapılan yuvarlak masa toplantısında Amerikan Başkanı Barack Obama ile bir araya geldi. Toplantı, New York’ta yapılan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 71. dönem görüşmelerine paralel olarak gerçekleştirildi.

Küresel mülteci krizi konusunda Obama’nın yaptığı Eylem Çağrısı’na karşılık harekete geçen aralarında Airbnb, Johnson & Johnson, Trip Advisor, Mastercard ve UPS’in de bulunduğu 20 büyük şirketin CEO’su ile ABD Baskan Yardımcısı Joe Biden, Ticaret Bakanı Penny Pritzker ve diğer üst düzey hükumet yetkililerinin katıldığı toplantıda oyuncu George Clooney ve avukat eşi Amal Clooney de yer aldı.

İnisiyatif Hamdi Ulukaya’da

Ulukaya’nın kurucusu olduğu mülteci sorununa yönelik çalışma yürüten Tent Foundation, Obama’nın çağrısıyla oluşturulan Mülteciler için İş Birliği inisiyatifinin yönetimini devraldı. Tent Foundation’un getirildiği görev, Salı günü Beyaz Saray tarafından ABD Başkanı Obama’nın ev sahipliği yaptığı Küresel Mülteci Krizi hakkındaki Liderler Zirvesi öncesinde açıklandı. İnisiyatif, ABD Başkanı Obama’nın özel şirketlere ellerini taşın altına koymaları ve mültecilere yardım etmeleri için yaptığı Eylem Çağrısı’nın ardından haziran ayında kurulmuştu.

Neler vadettiler?

1 Kasım’dan itibaren Tent Foundation liderliğinde yönetilecek olan Mülteciler için İş Birliği inisiyatifi ile bu 51 şirket, toplamda en az 650 milyon dolarlık yatırım yapma, bağışta bulunma ya da bağış toplama vaadinde bulundu. Bu vaatler sayesinde;

  • 20’yi aşkın ülkede 6.3 milyondan fazla mülteci desteklenecek
  • 80 binden fazla mülteci için dijital içerik, mentorluk ve sınıf içi desteği dahil çeşitli eğitim fırsatları yaratılacak
  • 220 bini aşkın mülteci için mentorluk, iş eğitimi, stajyerlik ve işe yerleştirme dahil çeşitli istihdam fırsatları oluşturulacak
  • 4 milyondan fazla mültecinin finansal sistemlere daha etkin dahil olması ve ekonomik entegrasyonu sağlanacak
  • Mülteciler için çalışan 70’in üzerinde STK ile iş birlikleri yapılacak.

Bir nesli kaybedemeyiz

george_amal_clooney

George Clooney, mültecilerin “savaşın kurbanları” olduğunu belirterek, “Bu çabaların işe yaramasına gerçekten ihtiyacımız var” dedi.

Eşiyle birlikte bir sonraki eğitim döneminde Lübnan’da 10 bin mülteci çocuğa eğitim sağlama planları olduğunu anlatan Clooney “Sırf yanlış zamanda yanlış yerde dünyaya geldikleri için bütün bir çocuk neslini kaybedemeyiz” diye konuştu.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap