Amerika Birleşik Devletleri siber saldırıların hedefi oldu, dün başlayan DDos saldırıları tüm dünyayı etkiledi. Twitter, Netflix, Spotify ve PayPal gibi birçok internet sitesi ve sosyal medya uygulaması uzun bir süre kullanım dışı kaldı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) da Türk kamu kuruluşları ve vatandaşları siber saldırılara karşı uyardı.

ABD’de dün ve bugün etkileri süren siber saldırı, aralarında federal soruşturma bürosu FBI‘ın da olduğu ABD’li kurumlar tarafından araştırmaya başladı. Saldırının neden yapıldığı konusunda henüz resmi bir açıklama yapılmadı ancak saldırıların arkasında Wikileaks destekçilerinin olduğu düşünülüyor.

Wikileaks‘in Twitter hesabından yapılan paylaşım da bunu destekler nitelikte. Wikileaks tarafından yayınlanan mesaj şu şekilde;

Julian Assange hayatta ve Wikileaks hala yayın yapıyor. Destekçilerimizden ABD’ye yapılan siber saldırıyı durdurmalarını istiyoruz.

Julian Assange’ın interneti kesildi

Gizli belgelerin ifşa edildiği internet sitesi Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ın 2012 yılından beri kaldığı Ekvador’un Londra Büyükelçiliği‘ndeki internet bağlantısı geçtiğimiz günlerde kesilmişti. Wikileaks destekçileri de Assange‘ın internetinin kesilmesinde ABD’nin parmağının olduğunu düşünüyordu.

BTK’dan siber saldırı uyarısı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Fatih Sayan ise siber saldırılar konusunda tüm operatörleri, kamu kuruluşlarını ve vatandaşları duyarlı olmaları hususunda uyardı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap