Amerikan hükümetinin aldığı istihbarata dayandırarak, Orta Doğu ve Afrika‘da 10’u aşkın ülkenin hava yolu şirketlerine ABD uçuşlarında yolcu kabininde elektronik cihaz taşınmasının yasaklanması talimatı verdiği öne sürüldü.

Ürdün Kraliyet Hava Yolları ile Saudia Hava Yolları iddiaları Twitter üzerinden doğruladı.

Amerikan medyasında yer alan ve ABD‘li yetkililere dayandırılan haberlerde, Orta Doğu ve Afrika ülkelerinden ABD‘ye seyahat eden yolcuların DVD oynatıcı, tablet, dizüstü bilgisayarlarını kabine almalarının yasaklanacağı ve bagaja verilmesi koşulunun getirileceği öne sürüldü.

Direktifin bir güvenlik tehdidi sonucu verildiği belirtilerek uygulamanın salı günü başlamasının beklendiği iddiasında bulunuldu.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı. Dış işleri Bakanlığının ise Amerikan medyasına elçiliklerin ilgili hava yolları şirketlerini bilgilendirmeye başladığını açıkladığı duyuruldu.

Listede İstanbul da var iddiası

Associated Press‘in geçtiği haberde ise, “Aralarında İstanbul’un da olduğu 10 uluslararası hava alanından ABD’ye yapılacak uçuşlarda yolcuların laptop, iPad, fotoğraf makinesi ve diğer başka elektronik eşyaları el bagajlarında kabine sokmalarını geçici olarak yasakladı” denildi.

AP’nin haberine göre yasak, Kahire, Amman, İstanbul, Kuveyt, Kasablanka, Riyad, Cidde, Doha, Abu Dhabi ve Dubai‘den aktarmasız ABD uçuşlarında uygulanacak.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap