ABD Adalet Bakanlığı, Deutsche Bank‘tan hatalı kredi vererek 2008 küresel finans krizini tetiklediği gerekçesiyle 14 milyar dolar ödeme yapmasını istedi. Alman bankasının ödemeye itiraz etmesiyle hisselerinde sert bir düşüş yaşadı.

Hatalı mortgage kredileri verdiği gerekçesiyle ABD Adalet Bakanlığı‘nın tazminat talebinde bulunduğu Avrupa’nın dördüncü büyük bankası olan Deutsche Bank tarafından yapılan açıklamada, “Deutsche Bank bu iddiaları kabul etmemektedir. Taraflar arasında pazarlıklar başlamıştır” ifadelerine yer verildi.

Alman bankasının ABD Adalet Bakanlığı‘na mortgage’a dayalı menkul kıymet satışlarıyla ilgili soruşturmada 14 milyar dolarlık ödeme yapmayı reddetmesiyle hisseleri %6.6 oranında düştü.

2008 mortgage krizindeki tutumu nedeniyle daha önce 1.9 milyar dolar tazminat ödeyen Deutsche Bank, bu talebi kabul ettiği takdirde benzer soruşturmayı geçiren bankalar arasındaki en yüksek ödemeyi yapmış olacak.

2014 yılında bakanlık Citigroup’tan 2008 krizi için 12 milyar dolar istemiş, pazarlıklar sonrasında miktar 7 milyar dolara düşmüştü. Deusche Bank‘ın avukatlarının da 2-3 milyar dolar arasında bir miktar ödemeyi makul olarak gördükleri de ifade ediliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap