Alışveriş merkezleri, internet muadillerinin efektif ve pratik sistemlerinden gelen başarıları, Ross ve Burlington gibi AVM dışından fabrika satış fiyatlarında hizmet veren rakipleri dolayısıyla müşteri, para ve hatta mağazaları kaybediyor.

Credit Suisse’nin tahminlerine göre, yalnız bu sene içerisinde Amerika Birleşik Devletleri’nde 8.640 merkez kapılarını kapatacak. Bu istatistik en azından 1999 yılından beri süregelen süreçte kaydedilen en büyük kayıp olarak göze çarpıyor. Öyle ki, finansal kriz döneminden bile fazla sayıda alışveriş merkezinin önümüzdeki sene kapanması bekleniyor.

Amerika’daki 16 metropol bölgesinin 13’ünde 2000 yılından beri perakende satış alanlarındaki büyüme, alım gücündeki büyümenin üstünde seyrediyor. Bu da demek oluyor ki Cleveland, Memphis ve Chicago gibi şehirlerde, insanlar alışverişe harcamak için yeterli paraya sahip olmamalarına rağmen fazla sayıda alışveriş merkezi ve mağaza inşa edilmiş durumda.

2000’den itibaren ABD’deki AVM kapanma oranları göz önüne alındığında, sürekli olarak kapanma oranında bir artış gözlemlenemezken her sene bu konuda yaşanan dalgalanma dikkatleri çekiyor.

AVM kapanma sayısı bakımından 2000 yılından sonra ülke genelindeki en düşük miktarlar 2005 yılında 1.500 civarlarında seyrederken, tahmini 2017 senaryosu dışta bırakıldığında en yüksek kapanma miktarı ise 2007 yılında 6,000 mağaza ile göze çarpıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap