Masako Wakamiya’nın yazılımcılık yolculuğu 81 yaşında, yaşlı insanlar için oldukça zor olan teknolojik cihazların kullanımında başlamış. Yaşlı insanların eğlenmesi ve teknolojiye daha kolay adapte olması için bir uygulama geliştirdi. Uygulama şu ana kadar toplamda 42 bin kez indirildi.

81 yaşında kod öğrendi, uygulama yazdı. Masako Wakamiya, banka memuru olarak çalışmaya başladığı ilk yıllarda Japonya'da matematik için halen abaküs kullanılıyordu. Ama bugün o, dünyanın en yaşlı uygulama yazıcılarından biri. Şu an 82 yaşında olan Wakamiya, program geliştirmeye devam etmeyi hedefliyor.

Wakamiya, 1990’lı yıllarda emekli olduktan sonra bilgisayarın da gündeme geldiği yıllarda, bilgisayar ve kod yazımı ile ilgilenmeye başlamış. Akıllı telefonların yaşlı insanlar için kullanımının zor olduğunu düşünen Wakamiya, bu alanda çalışmalara girişerek, 42 bin indirmeye sahip bir uygulama geliştirdi.

Teknolojinin çok hızlı geliştiğini aktaran Masako Wakamiya: "Yaşlandıkça birçok şeyi kaybediyor insan; eşinizi, işinizi, saçlarınızı ve görüşünüzü… Eksiler gerçekten saymakla bitmez. Ama yeni bir şey öğrendiğiniz zaman, ister piyano çalmak ister programlama öğrenmek olsun, bu çok motive edici oluyor." diyerek, bu alanda neden öncü olduğunu açıklıyor.

Yazılım geliştiricilere sürekli çağrılar yaptığını ancak dikkate alınmamasının üzerine kolları sıvadığını bahseden 82 yaşındaki Masako Wakamiya, geliştirdiği Hinadan yani bebek merdiveni oyunuyla çok ilgi gördü. Yalnızca yaşlı insanlar değil aynı zamanda gençlerde bu oyunu yüklediler.

Apple'nin CEO'su ile buluştu

Apple’nin her yıl düzenlediği Dünya Uygulama Geliştiricileri Konferansı'na davet alan Wakamiya, geliştirdiği oyun ve yaşıyla büyük ilgi gördü. Hatta birkaç yıl önce Apple'nin CEO'su Tim Cook'la buluşan Wakamiya, teknolojiye yabancı değil. Bu buluşmayı ise: "Bana yaşlı insanların uygulamayı kullanabilmesini sağlamak için neyle yoğunlaştığımı sordu. Ben de ona; 'Yaşlıların gözlerinin, işitmelerinin ve parmaklarının iyi çalışmamasına dikkat ederek bu uygulamayı hazırladım" şeklinde hatırlayarak, heyecan ile anlatıyor.

Günümüzde Japonya nüfusunun çeyreğinden fazlası 65 yaşın üzerinde ve 2055 yılına kadar bu oranın yüzde 40 artması bekleniyor. Bu nedenle yaşlı nüfusun da düşünülmesi gerektiğini vurgulayan Wakamiya, çalışmalarına devam edeceğinden bahsetti.

Oyundan bahsedecek olursak;  Hinadan isimli oyunda, imparator, ailesi ve konukları çeşitli kıyafetler içerisinde yer alıyor. Kullanıcılar bu kişileri ve kıyafetleri doğru pozisyonlara koymaya çalışıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=gUjXiYtOC7Y

Kaynak: BBC Türkçe, El Cezire

Fotoğraf: AFP


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap