Eğitim, teknoloji, sosyal girişimcilik, küresel kalkınma, medya ve hayırseverlik alanlarında Dünya’nın en yaratıcı liderleri sekizinci Dünya Eğitim İnovasyonu Zirvesi (WISE) için 14-16 Kasım tarihleri arasında Katar’ın başkenti Doha’da bir araya gelecek.

İlk olarak gerçekleştirildiği 2009 yılından beri eğitimin geleceği üzerine en üst düzey uluslararası toplantıya dönüşen ve iki yılda bir gerçekleştirilen küresel zirveye 100 ülkeden 2.000’e yakın kişinin katılımı bekleniyor. WISE 2017 zirvesinin teması “Birlikte Var Ol, Birlikte Yarat: Birlikte Yaşamayı ve Çalışmayı Öğrenmek” olarak belirlendi. Bu tema ile küresel dönüşüm ve ekonomik belirsizliklerin hakim olduğu günümüzde eğitim alanında karşılaşılabilecek zorluklar üzerine bir diyalog başlatmak hedefleniyor.

Zirvedeki tartışmaların merkezinde gerçek-sonrası (post-truth) bir dünyada eğitimin rolü olacak. Bu çerçevedeki konulara ek olarak medya okuryazarlığı, yapay zeka ve yapay gerçeklik, sosyal girişimcilik, tasarlanmış düşünce ve eğitimde doğru seçimler üzerine oturumlar gerçekleştirilecek.

Katılımı kesinleşmiş konuşmacılar arasında yer alan isimler şöyle:

Prof. Sebastien Thrun, Google X Labs’in Kurucusu, Udacity Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucu Ortağı, Eğitim Girişimcisi ve Yenilikçi (ABD)

Fareed Zakaria, Yazar ve Köşe Yazarı, CNN Sunucusu (ABD)

Sarah Borgman, Direktör ve Kürator, Skoll Dünya Forumu (ABD)

Vivian Onano, Gençlik Lideri ve Savunucu, Women Deliver (Kenya)

Samir Saran, Başkan Yardımcısı, Observer Araştırma Vakfı, Yeni Delhi (Hindistan)

Dr. Armel Karboul, Küresel Eğitim Fırsatı Fonu Uluslararası Komisyonu Delegesi (Tunus)

Wendy Kopp, CEO ve Kurucu Ortak, Teach for All (ABD)

Sir Michael Barber, Kurucu ve Yönetim Kurulu Başkanı, Delivery Associates (İngiltere)

Noella Coursaris Musunka, Kurucu, Malaika (Kongo Demokratik Cumhuriyeti)

Prof. Kishore Mahbubani, Dekan, Lee Kuan Yew Kamu Politikası Okulu Ulusal (Singapur)

Programın önemli içeriklerinden biri 2017 WISE Eğitim Ödülü sahibinin açıklanması olacak. WISE Eğitim Ödülü, eğitim alanında dünya standartlarında katkı sağlamış bir bireyin veya en fazla altı kişiden oluşan bir ekibin başarısının takdiri açısından türünün tek örneği olan bir ödül.

Katar Vakfı’nın Başkanı Ekselansları Şeyha Mont bin Nasser 15 Kasım’da Zirve’nin açılış oturumu sırasında WISE Eğitim Ödülü’nü bu seneki sahibine takdim edecek. Ödülün sahibi WISE Eğitim Ödülü altın madalyası ve $500.000 değerinde para ödülü ile ödüllendirilecek.

Zirve, yıl boyunca WISE girişimleri tarafından desteklenen uluslararası projeleri gerçekleştiren isimler ile tanışmak için önemli bir fırsat sunuyor. Bu projeler eğitim alanında etkinliği kanıtlanmış yüksek etkili projeleri içeren WISE Awards, eğitim alanında gelecek vaat eden teknoloji destekli projeleri destekleyen WISE Accelerator, eğitim alanındaki genç liderler için bir mentorluk programı olan WISE Learners’ Voice ve önde gelen uluslararası kuruluşlar ve uzmanlar tarafından hazırlanan raporları içeren WISE Research series’i içeriyor.

Katılımcılar aynı zamanda LEGO ile iş birliği içerisinde Ashoka; IDEO; Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD); Brookings Enstitüsü; Meetpro (Çin) ve İngiltere merkezli Ulusal Eğitim Fırsatları Ağı (NEON) da dahil olmak üzere çeşitli organizasyonlar tarafından düzenlenen çalıştaylara da katılıyor olacaklar.

Zirve kapsamında aynı zamanda C2 (Montreal) tarafından hem yetişkinler hem de çocukların katılabileceği ve katılımcıların eğitimin geleceği hakkındaki görüşlerini paylaşacağı interaktif bir etkinlik düzenlenecek. Etkinliğin çıktıları politika yapıcılara bir rehber niteliğinde olacak. Katar okullarından 12-14 yaş arası öğrenciler eğlenceyi ve ortak çalışmaya dayalı öğrenmeyi teşvik eden ve The Little Engineer (Lübnan); Cultural Infusion (Avusturalya); ibTECHar (Katar) ve Yüksek Eğitim Mirası Kurulu ortaklığında düzenlenen dört farklı deneysel öğrenme laboratuvarına katılıyor olacaklar.

Bire bir öğrenim WISE tecrübesinin kalbinde yer alacak. Bu bağlamda Kanadalı teknoloji şirketi e180 tarafından geliştirilen “Braindates” konsepti kurulabilecek. Braindates konsepti, gazeteciler dahil katılımcıların bire bir veya grup halinde (1-5 kişi arası) derin bilgi alışverişinde bulunmalarını sağlıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap