Mersin'in Arslanköy beldesinde kendisinin ve hemcinslerinin yaşadığı sorunları ve hayat mücadelesini, yine beldesindeki kadınlarla oluşturduğu tiyatro grubuyla anlatan Ümmiye Koçak'ın başarı hikayesi, tüm dünyaya yayıldı.

Arslanköy'de kurduğu tiyatro grubuyla kadınların yaşadıkları sorunları tüm dünyaya duyuran, bununla kalmayıp ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo ile bir reklam filmi de çeken başarılı oyuncu 60 yaşındaki Ümmiye Koçak'ın kadınlara bir tavsiyesi var: "Hayallerinizin peşinden koşun"

Kendi anlattığına göre bütün macera Arslanköy'e ilk geldiğinde başlamış. Köydeki diğer kadınlar gibi sıradan bir hayat yaşamak yerine hayaller kurmayı tercih ettiğini söyleyen Koçak, köyde ev temizliğinden tarlada çalışmaya kadar birçok işi yapan kadınların seslerini duyurmak için 2001'de Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğunu kurarak hayallerini gerçekleştirmeye yönelik ilk adımını attı.

Kendi sahne oyunlarıyla köylü kadınların günlük yaşamlarındaki sorun ve sıkıntıları tüm dünyaya anlatmayı başaran Koçak, çektiği "Yün Bebek" filmiyle 2. New York Avrasya Film Festivali'nde "Sinemada En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı" ödülünü kazandı. Bunun devamında ise Cr. Ronaldo ile bir reklam filmi çeken Koçak, geç başlamış kariyerine yeni bir başarı daha eklemiş oldu.

Bu kıyafette, bu şalvarda ne var ki? 10 dakikada değiştirebilirim. Önemli olan kafanın içini değiştirebilmek.

Günlük hayatta yaşadıklarını akşam hikaye olarak kaleme alarak çalışma yaptığını söyleyen Koçak, şunları ekliyor:

"Köyümüze gelen tiyatro oyununu izledikten sonra köyde gördüğüm sorunları, yanlışları, farklı isimler altında anlatmak için tiyatro kurmaya karar verdim. "Biz de burada varız. Bir şeyler yapıyoruz" diye gösterelim istedim. Kadınları ikna etmek kolay oldu ancak eşlerini ikna etmek zordu. O zaman 40 kapıya gittim 7 kadını bulmak için. Çok argo kelimelerle karşılaştım ancak onların yaptığı her hakaret beni daha da kamçıladı. Çünkü kendimi tanıyordum, ne istediğimi biliyordum ve bunu yapacaktım. Yanlışları gösterme yolu buydu."

Kadın girişimcilere tavsiyede de bulunan Koçak, başarının ilk kapısının hayal etmek olduğunu söylüyor.

Yeni projesinden de ipuçları veren Koçak, yeni oyunun organ bağışını konu alacağını söyledi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap