Açık yaraları kapatmak için kullanılacak "süper yapıştırıcı", atardamar ve akciğer dokuları gibi en hassas bölgeleri bile bir araya getirebilecek bir özelliğe sahip.

Science Translational Medicine dergisinde yayınlanan makaleye göre, bu özel yapıştırıcı Amerikalı ve Avustralyalı bilim insanları tarafından geliştirildi. Sidney Üniversitesi'nden Anthony Weiss, üretilen bu medikal yapıştırıcının kullanım alanının çok geniş olduğunu belirtti:

"Bu yapıştırıcının savaş meydanlarından, kazalara ve kliniklerdeki karmaşık ameliyatlara kadar dev bir kullanım alanı var. Geliştirdiğimiz ürünün birçok koşulda işe yarayabildiğini ve diğer yapıştırıcıların gideremediği sorunlarda kullanılabildiğini kanıtladık. İnsanlar üzerindeki uygulamalarımıza başlamaya hazırız."

Ayrıca Anthony Weiss, MeTro ismindeki bu yapıştırıcının en yakın zamanda hayat kurtarmaya başlamasını beklediklerini söyledi. Bu yeni buluş, kanamayı durdurma ve yaraları dikme konusundaki büyük sıkıntıları çözecek gibi duruyor. Bu tür konulardaki yetersizlik bilinen bir gerçek. Bakalım söylenildiği gibi bu yeni ürün bir çare olacak mı.

MeTro'yu bu kadar özel kılan şey, insan vücudundaki maddelerden oluşturulması. Birleştirici dokumuz olan elastin proteini liflerinden oluşması bu anlamda büyük önem taşıyor. Çok güçlü ve aynı zamanda şekli koruyarak birkaç kez dikme imkanı veriyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap