Dünyanın en eski ve en iyi korunan mumyalarından biri olan Ötzi, bundan 5300 yıl önce İtalya‘nın kuzeyinde bulunan Ötztal Alpleri‘nin tepesinde sırtından okla vuruldu ve tahminlere göre birkaç dakika içinde öldü.

Ötzi’nin bedeni ilk kez 1991 yılında keşfedildi. Bilim insanları 10 yıl sonra da omzuna saplanmış olan taş ok başını buldu. Yeni haberlere göre ise araştırmacılar üst düzey bir dedektifin yönettiği bir soruşturma sonucunda, Ötzi‘nin nasıl vurulduğu sorusuna odaklanmaya başladı.

Ötzi’nin tahmini bedeni ve sureti

Geçtiğimiz aylarda Ötzi‘nin bedeninin sergilendiği Güney Tirol Arkeoloji Müzesi‘nin direktörü Angelika Fleckinger, bunun bir cinayet olabileceği ihtimali üzerinde durarak Münich Polis Departmanı‘ndan Dedektif Alexander Horn’dan yardım talep etmiş.

Horn’a daha önce faili meçhul cinayetlere bakıp bakmadığını soran Fleckinger, Horn’dan “Daha önce baktığım faili meçhul davalar 20, bilemediniz 30 yıllıktı. Bu defa 5300 yıllık bir dosyaya bakmam isteniyordu” cevabını aldığını söylüyor.

Dedektif Horn, araştırmasına başlamadan önce cesedin kötü durumda olduğunu düşündüğünü; ancak bu, 5300 yıllık mumyanın bedeninin güncel olarak çalıştığı ölü bedenlerden çok daha iyi durumda olduğunu görünce şaşırdığını söylüyor. Alpler‘in tepesinde bulunan olay yerini de ziyaret eden Horn, ceset üzerinde 25 yıldır devam eden araştırmayı derinleştirerek yaraları ve mide içeriğini incelemiş.

Araştırma sonuçları ise Horn‘un teorisini destekliyor:

Bu, fazlasıyla bir cinayete benziyordu” diyen Horn, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Ötzi, büyük ihtimalle 30 metre gibi bir mesafeden vuruldu, yani yakın temas cinayeti değildi. Sanıyorum ki buzulların üstünde habersizce dinleniyordu ve okunu savunma için kullanmadı; çünkü tahmin ediyorum, ağır bir öğün yemek yiyordu, kaçmıyordu ve acelesi de yoktu.”

Fleckinger’in söylediğine göre bir başka dikkat çekici kanıt ise ölümünden iki gün önce elinden aldığı yaraymış. Ötzi büyük ihtimalle bir kavgaya karışmış ve elindeki bu yara, klasik bir aktif savunma yarasına benziyormuş. Örneğin biri sizi bıçaklamaya çalıştığında bıçağı tutarak itmeye çalıştığınızda aldığınız yara gibi.

Ötzi’nin 5300 yıllık bedeni. Alpler’de yolunu kaybeden iki turist 1991’de, buzulların içinde donan Özti’nin bedeniyle karşılaşmışlardı.

Ötzi‘nin başka bir yarası olmadığı için, kavgadan galip çıktığı düşünülüyor.

Horn ve ekibi, buzulların üstündeki Ötzi cinayetinin bu kavganın bir devamı olduğunu, katilin Ötzi‘yi Alpler‘e kadar takip edip vurduğunu tahmin ediyor; ancak katil, Ötzi‘nin yanında bulunan bakır baltasını ya da başka bir değerli aletini çalmamış.

Horn‘a kalırsa bu, kişisel bir meseleydi. Dedektif, “konu nefret, kıskançlık ya da intikamsa, bunu size biz söyleyemeyiz.” diyor.

Kaynak: BBC


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap