Galatasaray kulübünün olağanüstü genel kurulunda Riva ve Florya arazilerinin değerlendirilmesi için yetki alınması Sarı Kırmızıların borsada işlem gören hisselerini uçurdu.

Galatasaray hisseleri yüzde 18 seviyelerinde yükselirken, gelinen fiyat seviyesi de son 3.5 yılın yüksek seviyesi. Peki, Galatasaray hisseleri neden yükseliyor?

Hafta sonu alınan kararın ardından Galatasaray’a önemli bir nakit girişi beklentisi var. Çünkü bu gayrimenkullerin değerinin yukarılara çekilmesi sonucunda kulüp önemli bir gelir kaynağı elde edecek. Şöyle ki, Riva projesinin sağlayacağı gelir beklentisi 2023 yılına kadar 300 milyon dolar. Florya arazisinin de 2019 yılına kadar 200 milyon dolar gelir sağlaması bekleniyor. Yani toplamda 500 milyon dolarlık bir gelir beklentisi söz konusu.

Başkan Dursun Özbek’in en son genel kurulda açıkladığı toplam borç miktarı 1,5 milyar TL. Bankalara olan finansal borçların toplamı ise 235 milyon dolar. Kulübün, son açıklanan bilançosuna göre net zararı 62 milyon TL. Gelirlerde ise bir önceki yıla göre yarı yarıya azalma var. Söz konusu projeler Galatasaray’ın oldukça kötü olan bilançosunu düzlüğe çıkarma anlamında önemli bir fırsat gibi görünüyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap