Canlı yayınlar ile oyun performanslarının sergilendiği Twitch adlı platformda geçen günlerde farklı bir projeye imza atıldı. 50 bin dolarını nereye yatıracağı konusunda belirli periyotlarda yardım isteyen bir adam parasının kaderini internette yayını izleyen insanlara bırakmış oldu.

Amazon’da mühendis olarak görev yapan Mike Roberts adlı adam, Twitch’teki Stock Stream isimli kanalda 50 bin dolarını internet kullanıcılarının kararına bıraktı. Roberts yaptığı açıklamada, bu projenin dünyadaki ilk birliktelik gerektiren ve gerçek para kullanan borsa oyunu olduğunu belirtti.

170 binden fazla kişinin izlediği ve Twitch’in chat bölümünü kullanarak parayı kontrol ettiği oyun değişik anlara sahne oldu. Her beş dakikada bir yenilenen seçeneklerde “!sat” ya da “!al” yazarak hangi hissenin alınabileceği kararlaştırılırken, en çok oyu alan hissenin beş dakika sonunda alındığı görüldü.

Stock Stream adlı kanalın bir deney olduğunu vurgulayan Roberts, internette hiç tanımadığı insanların kendi parası hakkında ne karar vereceklerini merak ettiğini belirtti. Parasını trollerin ellerine bırakan adam, paranın boşa mı harcanacağı ya da hangi hisselerin oylanacağı gibi konuları merak ettiği için böyle bir şeye başvurduğunu ifade etti.

Roberts ayrıca paranın yarısı borsada kaybedilirse oyunun biteceğini de önceden belirlemiş. Ancak para kaybedilse bile Roberts borsada kaybettiği miktarı vergilerden düşebiliyor.

Roberts’ın korktuğunun aksine, ilk günde toplam para 100 Dolar arttı. Görünüşe göre akıllıca yapılan hamleler, sayfayı ziyaret eden 170 binin üzerinde takipçi arasında bir hayli popüler.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap