Bilim insanları 4500 yıl önce İngiltere’de yaşadığı düşünülen bir adamın kalıntılarından yola çıkarak yüzünü yeniden restore etti.

Liverpool John Moores Üniversitesi'nden Face Lab ekibinin uzmanları bir araya gelerek yaklaşık 4500 yıl önce yaşamış ve bilinmeyen koşullarda ölmüş eski bir İngiliz'in yüzünü restore etti. Eski İngiliz’in kalıntıları 1930'larda Derbyshire ilçesinde bir höyükte bulundu.

Onlarla birlikte İngiliz köylünün muhtemelen kolye olarak giydiği bir taş kolye ve kültürlerine ait çan şeklinde bardak kalıntıları bulundu. Kalıntılara ait ilk antropolojik çalışmalar 1980’lerde gerçekleştirilmişti. Analizlere göre adam, yaklaşık 1.70 boylarında olup 25-30 yaşlarında ölmüş ve sol bileğinde iyileşmiş bir kırık izine sahipti. Ölüm sebebi bilinmeyen İngiliz adamın kalıntıları daha önce Derbyshire'deki Buxton Sanat Galerisi'nde saklanıyordu.  

Face Lab ekibi, 3B modern teknolojilerinin yanı sıra özellikle video haritalama yöntemlerinin bir kombinasyonunu kullanarak İngiliz adamın yüzünü yeniden oluşturmayı başardı. Tamamen korunamamış kafatası yüzünden uzun bir çalışma gerçekleştiren uzmanlar oluşturdukları görselde tahmin edilen yerleri bulanık bir şekilde gösterdiler. 

Eylül ayında ziyarete açılması beklenen sergi için restorasyon işlemlerine devam eden Face Lab ekibi, şimdilerde 2700 yıl öncesine ait Mısırlı bir kadın olan Ta- Keshi’nin mumyasından yola çıkarak yüzünü yeniden restore ediyorlar.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap