10 pound karşılığında ikinci el pazarından satın alınan elmas yüzük, açık artırmada yaklaşık 657 bin pound’a alıcı buldu. Yastık şeklindeki mücevher, Londra’nın en ünlü açık artırma mekanlarından Sotheby’s’da yüksek bir tutarla alıcı buldu.

Tenner” adı verilen elmas yüzüğün, 1980’li yıllarda ikinci el satışından alındığı belirtiliyor. 19.ncu yüzyılda kesildiği belirtilen ve tarihi değeri bulunan 26.27 karatlık elmasın satışa çıkartıldığı ve değerinin bu zamana kadar bilinmediği ifade ediliyor. Elmasın sahibi, değerini keşfetmeden önce mücevherin süs olabileceğini düşünmüş ve o yüzden bir değerinin olmayacağını tahmin ettiğini açıklamıştı. 10 pound yani yaklaşık 45 TL değeri olduğu düşünülen yüzük, 657 bin pound  yani yaklaşık 3 milyon TL karşılığında alıcı buldu.

Amerika Değerli Taş Enstitüsü’nün de verdiği onayla birlikte elmasın değeri tescillendi ve açık artırmada onaylı bir şekilde satılabildi. Sotheby’s’da yapılan açık artırmada dikkat çeken başka bir mücevher ise Cartier’in Margaret Thatcher için ürettiği broş. Demir Leydi lakaplı başbakan istifasını sunduğu sırada bu broşu takıyordu.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap