Avrupa’nın enerji güvenliğinin önüne hiç beklenmeyecek bir engel geldi. İtalya’nın Adriyatik kıyısında bulunan 231 zeytin ağacı tam 45 milyar dolarlık projeyi engelledi. Rus gazını Avrupa Birliği üyelerine aktaracak olan dev boru hattı projesi Trans Adriyatik Boru hattı projesinin (TAP) geleceği bu ağaçlar ile ilgili verilecek karara bağlı.

UNESCO koruması altında

Avrupa’nın aldığı doğalgazın yüzde 10’unu taşıyacak olan projenin önündeki ağaçları bu kadar özel kılan ise 400 yaşında olmaları ve UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) tarafından koruma altına alınmış olmaları. Merkezi yönetimi ağaçları kesmeyip boru hattının güzergahı değiştirme konusunda ikna etmeye çalışan yerel yönetim kararı protesto ediyor.

Protestoların yapıldığı boru hattı, Azerbaycan devlet enerji şirketi SOCAR ve İngiliz BP konsorsiyumu ile yapılıyor. Konsorsiyum şu anda protestolara karşı 24 saat güvenlik önlemleri almış durumda. Dört yıl sonra bitirilmesi planlanan ve Avrupa Rusya‘dan enerji ithalatının büyük bölümün karşılayacak olan boru hattı, için İtalya Başbakanı Matteo Renzi Aralık ayında bir referandum yapacaklarını açıkladı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap