Erken yaşta emekli olmak ve çalışmadan sabit bir gelirle hayata devam etmek tüm çalışanların hayali. ABD’li bir çift ise bunu başardı ve 43 yaşında emekli olmaya karar verip 1 milyon doları aşkın bir tasarrufa imza attı.

Tabi bu yola sıfırdan başlamadıkları için diğerlerine göre şanslıydılar. Carl ve Mindy çifti, daha önceki yıllarda başladıkları erken emekli olmak adına çalışmalarını 2013’te hızlandırmaya ve daha fazla para biriktirmeye başladılar.

Çift, o zaman 586 bin dolarlık bir birikime sahipti. Bugün ise, yani ilk hızlanma kararı aldıkları o yıldan neredeyse 4 yıl sonra 1 milyon 450 bin dolar gibi bir tasarruf oranına eriştiler.

Peki bunu nasıl başardılar?

Çift bu yolda harcamalarında büyük kesintiye gitti, harcama bütçelerini küçülttü ve küçük ama etkili yatırım stratejileri benimsedi. Çift konuyla ilgili geçtikleri süreçleri kendi bloglarından da tek tek anlattı. (www.1500days.com)

Bloglarının adında da anlaşılacağı gibi çift kendilerine 1500 günlük bir hedef koydu.

carl-mindy

Carl ve Mindy çifti

43 yaşında geldiklerinde ellerindeki parayla istedikleri hayatı sürmeyi hedefleyen çiftin iki çocuğu da var. Çift bu yola tek ve basit bir adım atarak çıktı. Çalışmadan yollarına devam etmeleri için ne kadar bir nakde ihtiyaç duyduklarını hesapladılar ve buna göre harcama alışkanlıklarını değiştirdiler.

Carl bloglarında, “Eşim ve ben tüm harcamalarımızı bir deftere not ettik. Alışverişten döndüğümüzde ya da bir şey ödediğimizde bunu deftere kaydettik” dedi.

Yılda 24 bin dolar

Çift hesaplamaları doğrultusunda yılda 24 bin dolarla yaşamaya karar verdiler. Kendilerini güvene almak için bir kenara da 6 bin dolar koydular ve bu şekilde yılda harcayacakları para 30 bin dolara çıktı. Çift her ay en az 2 bin doları bir kenara koyarak yola çıktı.

Çiftin biriktirdiği paranın bu kadar yüksek olmasında basit ama etkileyici sonuçlar aldıkları yatırımlarının da etkisi büyük oldu.

CNBC’nin haberinden çevrilmiştir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap