Toplumda veya iş çevrenizde yaptığınız bir hatanın ardından nasıl bir özürle insanların karşısına çıkıyorsunuz? Araştırmalara göre özürle birlikte sunulan bahanelerin yüzde 92’si kimseye inandırıcı gelmiyor.

Siz olsanız bu araştırmaya inanmaya devam mı edersiniz yoksa bahaneleriniz için yeni bir yöntem mi geliştirmek işinize gelir? Eğer ikinci şıkkı seçmeyi tercih ediyorsanız bundan sonraki stratejileriniz için izleyeceğiniz 4 adımı şu şekilde oluşturabilirsiniz

1. Utanacağınız cümleler kurmayın


İlk olarak yaptığınız hataya yönelik asla ve asla kendinizin çok utanacağı bir bahaneyi karşı tarafa sunmayın. Bu tür bahaneler sizi ele verir.

2. Sorumluluk alın


Yaptığınız hatayı istemeden yaptığınızı belirtmeye çalışın. Ve bu hata için sorumluluk almaya hazır olduğunuzu gösterin.

3. Uzun konuşmayın


Yapacağınız özür konuşması çok uzun olmamalı. Negatif kelimeler tercih edilmemeli. Bunların yerine özür dilerim veya üzgünüm gibi net ve kısa cümleler kurmaya gayret gösterin. Belki karşınızda çok farklı ülke veya kültürden bir insan çıkar, bu insana hatayı divan şiiri okur gibi anlatmak pek bir işe yaramayabilir.

4. Geleceği düşün

İleride idare edebileceğin bahaneleri sunmaya çalış. Zira sonrasında yapacaklarını mantıklı bir şekilde açıklayamayabilirsin.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap