Üç boyutlu bilgisayar çizimleriyle ya da internetten indirilen 3D yazıcı programlarla çıktı almanızı mümkün kılan üç boyutlu yazıcı teknolojisi, günden güne akıl almaz noktalara gelmeye başladı.

3D yazıcılar aracılığıyla insan kalbi, ev ve araba gibi ilginç projelerin hayata geçirilmesinin ardından, son olarak uzaya gönderilmek üzere üretilen roket projesinde istenilen sonuç elde edildi.

ABD-Yeni Zelanda ortaklığı olan Rocket Lab şirketinin, üç boyutlu yazıcı kullanarak ürettiği roket, geçtiğimiz günlerde Yeni Zelanda‘nın kuzey adasındaki Mahia bölgesinden fırlatıldı.

Rocket Lab tarafından uzayı daha ulaşılabilir kılmak için üç boyutlu yazıcılarla üretilen ve  17 metre uzunluğundaki bu roket projesinin tamamlanması ise tam dört yıl sürdü. Dört yıllık çalışmanın ardından şirket istediği sonucu elde etti ve üç boyutlu yazıcı kullanılarak üretilen roket uzaya fırlatılarak dünyada bir ilke imza atılmış oldu.

5 milyon dolar gibi bir fırlatış maliyetine sahip olan roket projesinin yanı sıra şirketin paylaştığı bilgilere göre; uzaya roket göndermek isteyen ülke ve şirketlerin bu iş için minimum 77 bin dolar gibi bir fiyatı gözden çıkarmaları gerekiyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap