Türkiye’de de 3D yazıcı kullanımı yaygınlaşmaya başladı. Gazete Habertürk'ten Ümran Avcı'nın yazı dizisine göre işin ticari boyutu bir yana; 3 boyutlu yazıcılar özellikle sosyal sorumluluk projelerinde kullanılmaya başlandı. Bir başka deyişle 3D yazıcılar yalnızca ürün değil “iyilik” de basıyor.

Sosyal sorumluluk projelerinin belki de en başında, 3 boyutlu yazıcılar aracılığıyla üretilen “protezler” geliyor. Farklı kazalarla herhangi bir uzvunu kaybetmiş çocuklar için 3D yazıcılarla çok düşük maliyetlerle üretilen protez uzuvlar sayesinde hem çocukların hem de annelerin yaşama tutunmaları artıyor. Ticari protezlerin fiyatları her bütçeye uygun olmadığı için engelli yaşamak zorunda kalan çocuklara, 3D yazıcı ile üretilen protezler yetişiyor.

Demiştik ya üretilen iyilik diye. 3D yazıcılarla üretilen “iyiliklerden” biri de görme engelliler için hazırlanan kabartmalı mezuniyet yıllığı oldu. Braille alfabesi ile hazırlanan yıllıkta görseller, fotoğraf yerine mezun olan öğrencilerin yüzlerinin 3 boyutlu taraması yapılarak, 3 boyutlu yazıcılar ile üretildi. Böylece öğrenciler ilk kez birbirlerini hissetmiş oldular.

Fikir, Gazi Üniversitesi Ekonometri öğrencisi olan Özge Özmen’den çıktı. Üretimi de Bahçeşehir Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan, ardından Silikon Vadisi’nde Girişimcilik ve Stanford Üniversitesi’nde yapay zekâ ve robotik eğitimi alan 3DURAK Dijital Fabrika’nın kurucularından İlker Vardarlı üstlendi. İkilinin girişimiyle İstanbul Kilyos’taki Veysel Vardal Görme Engelliler İlköğretim Okulunun mezunlarına hem sürpriz yapmak hem de Türkiye’de bir ilke imza atmak için 3D tarama ve 3D baskı teknolojileri kullanılarak Braille alfabesiyle yazılmış notlarının bulunduğu yıllıklar hazırlandı.

Klasik yıllıklarda olduğu gibi, her bir sayfanın altında mezun olan öğrencinin arkadaşlarının kendisi hakkındaki görüşlerine yer verildi. Bu notların hemen üstüne de taramasını yapıp 3D yazıcılarla üretilen öğrencilerin üç boyutlu yüzleri yerleştirildi.

Yıllığın yapım aşamasını anlatan Vardarlı; “Okullarında giderek Structure sensor 3D tarayıcımız ile her birinin yüz taramalarını yapıp Z-Brush programında düzenlemelerini yaptıktan sonra 3D yazıcılarımız ile yıllıklara yerleştirilmek üzere yüzlerinin üç boyutlu modellerini ürettik. Mezun öğrenciler 8 yıldır birlikteler, aynı sıralarda okuyorlar ve birbirlerini çok iyi tanıyorlar. Bu kadar yakın olmalarına karşın bugüne kadar hiç "nesnel" olarak tanışma fırsatı bulamamışlar ve birbirlerinin yüzlerini tanımıyorlardı. Öğrencilerin ilk nesnel tanışmaları, birbirlerinin yüzlerini öğrenmeleri bu yıllık sayesinde oldu.”

Yıllıkların hazırlanma sürecinde ise hiç projeden bahsetmediklerini söyleyen Özmen, onlara 8 yıllık arkadaşlıklarını güçlendirmeleri için bir attıklarını söyledi. Sözlerine,” arkadaşlarının nasıl bir yüzü olduğunu sadece kafalarında canlandırıp hayal ediyorlar ama gerçekte nasıl olduğunu bilmiyorlardı. Birbirlerini kafalarında canlandırıyorlardı sadece. Bu yıllık sayesinde sınıftaki arkadaşlarını gerçek halleriyle hatırlayabileceklerYıllık projesine bu yıl öğretmenleri de dahil etmeyi planlıyoruz” devam etti.

İlerleyen zamanlarda görme engelliler fotoğraf yerine ailelerinin, arkadaşlarının 3D yazıcı ile basılmış figürlerini taşıyacaklar. Hatırlamak için fotoğraf yerine figürlerden yardım alacaklar. “Biz bir adım attık, bizden sonra bir adım gelsin” diyen İlker Vardarlı ve Özge Özmen; bu tür örneklerin çoğalmasını ümit ediyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap