İsviçre'de bulunan teknoloji enstitüsü ETH Zurich'teki araştırmacılar, kalp nakli bekleyen hastalar için umut olabilecek yapay bir kalp yarattı.

Üniversite araştırmacılarının 3D yazdırma teknolojisini kullanarak yarattıkları kalp hakkında yaptıkları açıklamada kalbin gerçek bir insan kalbinden farksız aynı işlevlerde olduğu iddia edildi. Yaklaşık 390 gram ağırlığında olan yapay kalbin, insan kalbinin pompalama şeklini taklit edebilen ve hava basıncı ile şişirilmiş bir sol ve sağ ventriküle sahip. Yapay kalp, Zürih Kalp Projesi’nin bir parçası olup aynı zamanda doktora öğrencisi olan Nicholas Cohrs tarafından geliştirildi.

Zürih Kalp Projesi, kalp yetmezliği olan hastalara çözüm üretmek ve var olan kalp nakli teknolojilerini geliştirmek amaçlı Zürih ve Berlin’den gelen birçok başarılı uzman araştırmacıdan oluşuyor.

Dünya genelide yaklaşık 26 milyon kişinin kalp yetmezliği çekiyor ve ciddi anlamda yaşanan donör kalp sıkıntısına uzun bir süredir çözüm aranıyor. Yapay kalbi geliştiren doktora öğrencisi Cohrs geliştirdikleri yapay kalp hakkında “Bu nedenle, amacımız, hastanın kendi kalbiyle kabaca aynı boyutta ve mümkün olduğunca insan kalbini taklit eden yapay bir kalp geliştirmektir” açıklamalarını yaptı.

Performans değerlendirmesinde insan kalbinden farksız çalışan silikon kalp buluşu, en önemli organlarımızdan biri olan kalbin yerine geçebilecek alternatif uygulama çalışmalarını da bu sayede hızlandırabilir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap