“Felsefem hep şu oldu:  Eğer gerçekten çok çalışır ve odaklanırsanız amacınıza bir biçimde ulaşırsınız.” Bu sözler kariyeri boyunca 3 milyar dolarlık satış yapmış bir mucide ait.

Kariyerine otoparkta paspas satarak başladı

ABD’li Joy Mangano, başrolünü Jennifer Lawrence‘ın oynadığı 2015 yapımı “Joy” filmine ilham veren bir mucit ve pazarlamacı. CNBC’ye konuşan Mangano, icat ettiği ev gereçleriyle başladığı kariyer yolunda nasıl bir imparatorluğa dönüştüğünü anlattı.

Ev hanımlarının bugün bile severek kullandığı pek çok gereçte imzası olan Mangano, ilk icadı olan Magic Mop’u (yer silme paspası) 90’lı yılların başında market otoparklarında satarak bugünlere gelen bir girişimci.

joy-mopcut1

Sorun yaşayan birini görünce nasıl çözebileceğini düşünüyor

Tüm ürünlerinin insanların hayatını kolaylaştırmaya yönelik olduğunu anlatan Mangano, bugüne kadar 3 milyar dolar değerinde ev gereci sattı.

Bir keresinde, sadece bir saat içinde 2 milyon dolarlık satış yaptığını anlatan Mangano, en önemli tavsiyesinin “hayalinin peşinden gitmek” olduğunu söylüyor ve ekliyor, “Eğer hayalinin peşinden gitmezsen, başarılı olup olamayacağını asla bilemezsin.”

Bir ürünü icat ederken gündelik sorunlara çözüm aradığını anlatan Mangano, “Ütü yapan, yer silen ya da seyahatte olan bir kişiyi, bir şeyle ilgili sorun yaşarken görünce beynim sadece bunu düşünmeye başlıyor” diyor.

Mangano‘nun son icadı “TuffTech” adında bir bavul. Bu bavulun tekerlekleri araba tamponuyla aynı materyale sahip, kumaşı ise kurşungeçirmez yeleklerde kullanılan cinsten.

bavul

Önemli olan hedef kitlenin ihtiyaçları

Pek çok insan “muhteşem icadın” peşinde koşarken, Mangano fikirlerini satılabilir ürünlere dönüştürüyor.

Hedef kitle ve onların ihtiyaçlarının hayati öneme taşıdığını vurgulayan başarılı girişimci, daha sonra sıranın plan yapmaya geldiğini belirterek şunları söylüyor, “Arkana yaslan. Uzun dönemdeki hedeflerini ve kısa dönemde atacağın adımları düşün.”

Mangano‘ya göre girişimcilerin kendilerine sorması gereken bazı sorular var:

  • Seni uzun dönemli hedeflerine ulaştıracak adımları atabilecek misin
  • Bunları yapabilmek için hayatında nelerden vazgeçebilirsin
  • Sana destek olacak maddi kaynakların neler
  • Risklerin neler
  • Ödülün ne olacak

Mangano‘nun üzerine basarak söylediği tek bir söz var, “Harekete geçmezsen, başarıya ulaşamazsın.”


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap